Článek : Člověk chvályhodný - Ilja HurníkVe věku devadesáti let přešel do jiné dimenze skladatel, klavírní virtuóz, spisovatel, pedagog, slezský bard a vůbec člověk chvályhodný - Ilja Hurník.
 
Někdo přestal hrát tak já alespoň na malou chvíli pro změnu začnu
aby poměr dobra a zla na světě na světě zůstal zachován ….
- zpívá ve své písni Vladimír Merta.
 
Ale ne, Mistr Ilja Hurník hrát a psát a rozdávat radost nepřestal, jeho dílo bude ještě dlouho mezi námi.   Já osobně se přiznávám, že jeho hudební dílo znám převážně ze Zpěvníků pro základní školu.  (Péťa a vlk, pokud si dobře vzpomínám).   Ale vždycky jsem opravdu s potěšením četl a pořád budu číst jeho knížky.   Napadl mě příměr – anglickoslezský humor – ale výstižnější bude nejspíš označení – lidský, člověčenský humor, který potěší duši čtenáře i v pochmurných dobách.
Celé dílo pana Hurníka prostupuje víra ve smysl lidského života, v jednoduchost života,  víra v umění a v duchovní svět. Kdo se jeho dílu dokáže otevřít, odchází bohatě obdarován a aspoň na malou chvíli pocítí potřebu stát se lepším a ještě lepším – ať si o tom okolí myslí, co chce. Aspoň na malou chvíli chce žít ve světě Ilji Hurníka, v tom světě, který pro nás tak samozřejmě a s lehkostí objevuje.
Já jsem čtenář zaujatý a přiznávám, že moje nejoblíbenější knížka je Muzikální Sherlock. Možná právě proto, že o hudbě toho moc nevím a také, že jsem vždycky fandil doktoru Watsonovi.
Aspoň jednu hurníkovsko-holmesovskou myšlenku na konec:
Vážení novomanželé!
Budete-li se brodit manželstvím jako prachem pouště, nechť ono vám přesto zní jako hudba! Vždyť i housle znějí jen v prachu kalafuny. Ba, řekl bych, že manželství, tak jako smyčec, zpívá, jen když drhne.               
 Váš   Sherlock Holmes
Vytvořil: ota61
Zdroj: ota61
Dnes je 06.12.2023
Před 61 lety se narodil(a) Gerhardsen Carin
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno