Obsah: Tulák po hvězdách

Tuto knihu napsal London na vrcholu svého tvůrčího rozmachu a v době své největší popularity. Vyslovil zde obžalobu amerických společenských institucí a odhalil barbarsky surové metody vězeňských správců a dozorců.
Hlavním hrdinou je Darrell Standing. Byl profesorem na zemědělské fakultě Kalifornské univerzity. Zabil svého kolegu. Byl odsouzen na doživotí. Jeden z vězňů, který se chtěl vlichotit řediteli věznice, podal na Standinga křivou obžalobu. Že prý uschoval ve věznici dynamit. Standing se k tomuto nemohl vyjádřit. Byl nazván neobyčejně tvrdým a odolným vězněm a byl uvězněn na samotku. . Mnohokrát byl sešňěrován ve svěrací kazajce. Ed Morell, se kterým se dorozumíval klepáním na stěnu mu poradil "malou smrt". Když bude sešněrován, musí si vsugerovat, že umřel. Odumírání začíná od prstů u nohou. Standingovi se to podařilo a jeho duše putovala mimo zdi věznice a prožíval své předešlé životy.   Často byl zván na výslechy. O dynamitu však nic nevěděl. Jednou se pokusil o útěk. Ale bl chycen hlídačem. Proto ho uhodil. Za toto byl odsouzen k trestu smrti oběšením.
"Mé poslední řádky. Zdá se, že zdržuji celý postup. Cela je plná úředních osob a hodnostářů. Všichni jsou nervózní. Chtěli by to mít za sebou. Opravdu se jich dotýká, že ještě píši těchto pár slov. Mohl bych přestat psát a pět minut se srdečně smát, kdyby neměli tolik naspěch. Zde končím. Mohu se jen opakovat. Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít. Jen tělo umírá a pomíjí. Jen duch trvá a dál buduje sám sebe postupným a nekonečným převtělováním, jak se propracovává vzhůru ke světlu. Čím budu, až budu zase žít? To bych rád věděl. Rád bych to věděl... Dostal jsem poselství od Ed Morrella: Tisknu Ti ruku, starý brachu. Vím, že zhoupnutí na oprátce bude pro tebe žert... . "
Vytvořil: Zdenka
Upravil: Zdenka