Obsah: Dvacet tisíc zlodějů

Román z 2. světové války v severní Africe líčí osudy příslušníků australského pěšího pluku od vylodění až po zapojení do bitev v Lybijské poušti.
Hrdina knihy, Dick Brett, nastoupil do války jako dobrovolník a jeho očima líčí autor zážitky z výcvikového tábora v Palestině, první boje na Cyrenaice a u Tobruku. Ukazuje sociální složení praporu a objasňuje pohnutky, které přivedly vojáky do jeho řad. Neustálé nebezpečí dalo mezi mužstvem vzniknout trvalému poutu přátelství a solidarity, které jim umožňovalo čelit mnohem silnějšímu nepříteli. Solidarita prostých vojáků umožnila také určité zlepšení vztahů uvnitř jednotky. Autor zde z vlastní zkušenosti dokazuje, jak pomalu se v bojových podmínkách měnili lidé z dobrodruhů na cílevědomé a odhodlané bojovníky proti fašismu.
Román líčí boj australských vojáků za 2. světové války na Blízkém východě. Velmi sugestivní formou je vylíčena krutost a ničivost války, rozčarování i naděje vojáků.
Upravil: java, janajau
Zdroj: anotace ke knize