Carolides Jiří - Životopis

CAROLIDES Jiří (Carolides a Carlsperga Georgius) (* 11. 4. 1569 Praha, + 21. 10. 1612 tamtéž) - český humanista a básník.
Jiří Carolides prožil celý svůj život v Praze, na rozdíl od svých přátel humanistů, kteří často cestovali, a i tak se mu podařilo dosáhnout věhlasu i za hranicemi Čech.
Pocházel z vážené, poměrně bohaté rodiny, a proto nikdy neměl hmotné starosti. Vystudoval pražskou universitu, kde také získal hodnost mistra a krátce pedagogicky působil. Poté se usadil na Novém Městě pražském a věnoval se svým zálibám - psaní básní a epigramů. Měl skutečně neobvyklé básnické nadání a ve své době byl považován za jednoho z nejlepších básníků Rudolfova dvora. Sám císař ocenil jeho talent udělením šlechtického přídomku z Karlšperka (Carlsperga) a vavřínového věnce.
Jeho určitá izolovanost a odtržení od center vzdělanosti - škol, způsobily, že byl ze svého postavení vytěsněn největším soupeřem J. Campanem Vodňanským. Od té doby se stal jeho nepřítelem a dožil se mnoha zklamání. Přesto však nezahořkl na život, jak to sám vyjádřil v básni Na konci pouti životem: "Dožil jsem, těšil mne život... . Pestrý byl život můj... ". Zemřel předčasně, ale přesto po sobě zanechal mnoho knih, například básnické sbírky Pamětní verše (1601), Prorok Sofoniáš (1612).
Vytvořil: ota61
Zdroj: www.libri.cz

'Životopis autora Carolides Jiří'
Dnes je 06.12.2021
Před 80 lety se narodil(a) Renčín Vladimír
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno