Štěpánek Jan Nepomuk - Životopis

Jan Nepomuk Štěpánek (19. května 1783 v Chrudimi - 12. února 1844 v Praze) byl významný český divadelník, herec, režisér, dramatik, dramaturg, překladatel, spisovatel, redaktor, publicista a divadelní ředitel. Jednalo se o jednu z vůdčích osobností českého divadla první třetiny 19. století.
Jan Nepomuk Štěpánek si původně vybral kněžskou dráhu. Pobyt v semináři přerušil roku 1800, kdy dobrovolně vstoupil do vojska verbovaného proti Napoleonovi. K teologii se sice ještě vrátil, ale před vysvěcením jej tehdejší vlastenecká společnost přivedla k divadlu, které si hluboce zamiloval.
Vystupoval jako ochotník, psal i upravoval hry pro česká divadelní představení. Aby se vůbec uživil, dělal nějaký čas nápovědu. Od roku 1812 zastával pak funkci dramaturga a režiséra českých představení ve Stavovském divadle, nějakou dobu byl dokonce jeho ředitelem.
Pro svou lásku k divadlu a vlastenecké nadšení byl obdivován, zvláštní umělecké hodnoty v jeho díle ovšem nenajdeme. V pražském Stavovském divadle začínal jako nápověda a nakonec se stal jeho ředitelem. Pro divadlo sám napsal, přeložil či upravil asi 130 různých děl, při určování repertoáru divadla jim však dával až příliš velkou přednost před díly jiných autorů. Psal také básně a sentimentální povídky, redigoval a vedl časopis Česká včela.
Jeho vnukem byl známý český herec Zdeněk Štěpánek a pravnuky pak všechny čtyři děti Zdeňka Štěpánka herci Jana, Martin, Petr a režisérka Kristina. Je pohřben v Praze na Vinohradských hřbitovech.
Nejznámější divadelní hry

Břetislav První, český Achilles, aneb Vítězství u Domažlic (1812),
Obležení Prahy od Švejdů (1812),
Čech a Němec (1816),
Jaroslav a Blažena aneb Hrad Kunětice (1817),
Berounské koláče (1818),
Loupežníci na Chlumu (1820),
Pivovár v Sojkově (1823),
Alína aneb Praha v jiném dílu světa (1825),
Vytvořil: ota61
Zdroj: Wikipedie

'Životopis autora Štěpánek Jan Nepomuk'
Dnes je 07.07.2022
Před 138 lety se narodil(a) Feuchtwanger Lion
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno