Blish James - Životopis

James Blish se dočkal uznání jako spisovatel, který dal tradičním tématům sci-fi intelektuální hloubku. První díla vydal roku 1940 už jako člen známého klubu Futuriánů. Krátce nato publikoval povídku Sunken Universe [Potopený vesmír], v níž se zabývá dopady genetického inženýrství, díky kterému dochází v zájmu osídlování neobyvatelných planet k proměnám lidského rodu a nevyhnutelně také k doprovodným úpravám jeho sebedefinice na psychologické, společenské a biologické úrovni. Povídka se spolu s dalšími stala základem románu The Seedling Stars [Oseté hvězdy].
 
Cyklus Cities in Flight [Létající města] tvoří čtyři samostatné romány They Shall Have Stars [Dobudou hvězd], Life for the Stars [Život hvězdám], Earthman Come Home [Navrať se, pozemšťane] a The Triumph of Time [Vítězství času]. Ve všech Blish popisuje budoucnost, v níž lidé při hledání lepšího života cestují po Galaxii v létajících městech, ale téměř vždy a všude nacházej! jen historicky se neustále opakující problémy.
 
Nejznámějším samostatným dílem je rozhodně Hugem oceněný román A Case of Conscience [Otázka svědomí], eschatologický milník o misionáři na cizí planetě, na které je nalezen mimozemský druh prostý prvotního hříchu a tudíž i zcela imunní vůči zásadám pozemského náboženství.
 
Blishovy příběhy, jež se opakovaně zabývaly tak složitými tématy jako božství, krása, osobitá relativita nebo podstata lidského vědomí, vyšly ve sbírkách Galactic Cluster [Galaktická kupa], So Close to Home [Kousek od domova] a Anywhen [Kdyžkoli]. Z dalších románů jmenujme Doctor Mirabilis [Doktor Mirákl] a Black Easter [Černé Velikonoce] s pokračováním The Day of Judgement [Soudný den], což je pronikavá studie biblického pojetí dobra a zla v kontextu temné fantasy.
 
Mezi jeho nejdůležitější příspěvky k rozvoji science fiction patří kritické studie a recenze, vydávané pod jménem William Atheling a následně sebrané v knihách The Issues at Hand [Co mi přišlo pod ruku], More Issues at Hand [Co mi přišlo pod druhou ruku) a The Tale that Wags the God [Příběh za nedělní školou].
viz Mistrovské kusy
Vytvořil: elfos
Zdroj: www.legie.info

'Životopis autora Blish James'
Dnes je 21.06.2024
Den 6. výročí úmrtí Král Oldřich
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno