Švandrlík Miloslav - Životopis

Miroslav Švandrlík (* 10. srpna 1932  v Praze ) je český spisovatel a humorista. Používal také pseudonym Roman Kefalín. Můžete se setkat také s křestním jménem Miroslav, ale to je chybné.
Po vystudování základní školy prošel několik zaměstnání, po roce 1950 získal maturitu (jednalo se o kurz umožňující získat maturitu bez středoškolského vzdělání, který byl určen pro dělníky). Poté studoval na DAMU, studia však po dvou letech zanechal.
Po ukončení studia se stal asistentem režie ve Vesnickém divadle. V roce 1953 nastoupil vojenskou službu k Technickým praporům TP (nezaměňovat s PTP), po jejímž ukončení byl krátce zaměstnán jako vychovatel korejských dětí a pak se stal profesionálním spisovatelem.
Jeho nejúspěšnějším dílem se stalo dílo Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, které znázorňovalo ironizující a satirickou  formou absurdity v tehdejší socialistické armádě, a i když se muselo před Sametovou revolucí šířit pouze samizdatem, stalo se velmi populárním.
Spolupracoval i s celou řadou časopisů (Dikobraz) a divadel. V těchto časopisech se často podílí na vtipech Jiřího Wintera Neprakty.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: java, janajau, skaut68
Zdroj: cs.wikipedia.org

'Životopis autora Švandrlík Miloslav'
Dnes je 30.01.2023
Před 77 lety se narodil(a) Křepelka Karel
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno