Rendellová Ruth - Životopis

Barbara Ruth Rendell, baronka Rendell z Babergh
 Ruth Rendellová se narodila v roce 1930 v jižním Woodfordu v Londýně jako dcera dvou učitelů. Po ukončení školy pracovala nejprve jako novinářka, pak se začala cele věnovat psaní. Psala i pod jménem Barbara Vine
První román Ruth Rendellové Smrt má jméno Doon (From Doon with Death) vyšel před téměř čtyřiceti lety. Za tu dobu se z ní stala snad nejplodnější autorka anglických detektivek - na svém kontě má přes padesát titulů. I vzhledem k tomu je obdivuhodné, že každý její příběh je neopakovatelný, neotřelý, každá zápletka výjimečná a překvapivá. Tituly Ruth Rendellové se dají roztřídit do tří skupin.
    Nejpočetněji jsou zastoupeny romány s oblíbeným inspektorem Wexfordem, kterému Rendellová dala příležitost k vyřešení případu celkem sedmnáctkrát. Reg Wexford je chytrý, duchaplný, vtipný a spolehlivý detektiv s vyrovnaným rodinným zázemím, má jasnou hlavu a bystrý úsudek; Wexford je zkrátka zástupcem té nejklasičtější anglické formy.
    Tento pohled brzy Rendellová obohatila o psychologické prvky. Začala psát poutavé psychologické romány plné napětí, netypických lidských osudů a setkání, která v mnoha případech končí katastrofou.
    Rendellová psychologickou polohu tvorby ještě rozvinula - tentokrát pod pseudonymem Barbara Vine. Tituly podepsané tímto jménem jsou ještě obsáhlejší a spletitější - kořeny příběhů sahají často až několik generací do dávno zapomenuté minulosti, životy hrdinů jsou předurčeny osudem, z jehož sevření se nikomu nedaří uniknout.
    Ruth Rendellová získala za svou tvorbu mnohá ocenění - v roce 1976 jí asociace CWA (Sdružení autorů detektivních příběhů) udělila za román Podoba ďábla (A Demon in My View) Zlatou dýku za nejlepší detektivku roku, v roce 1985 získala Stříbrnou dýku za Čas všechno zahojí (The Three of Hands), v roce 1986 jí asociace CWA udělila Zlatou dýku za román Smrt zaživa (Live Flesh), totéž prestižní ocenění získala o rok později za psychologický příběh A Fatal Inversion (pod pseudonymem Barbara Vine) a v roce 1991 za King Solomon's Carpet, v roce 1990 získala Literární cenu Sunday Times a Diamantovou dýku za celoživotní přínos detektivnímu žánru - snad nejcennější ocenění, které lze na tomto poli vůbec získat.
    Její knihy byly přeloženy do pětadvaceti jazyků. Ruth Rendellová je vdaná, má jednoho syna a dvě vnoučata. Žije v Londýně.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Daemon.cz

'Životopis autora Rendellová Ruth'
Dnes je 26.05.2022
Před 36 lety se narodil(a) Trpiš Jakub
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno