Wilde Oscar - Životopis

Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde
Oscar Wilde  irský spisovatel narozený v polovině minulého století v Dublinu, se stal jednou z nejvýraznějších osobností literárního světa 19. století nejen svým dílem, ale i životním příběhem. Jak prohlásil sám Wilde, jeho dílo, které uzavírá epochu romantismu a v němž klíčí dekadence, formální uctívání krásy a vzpoura proti společnosti, je pouze věcí jeho talentu, zatímco do života vložil svého génia. Jeho dvojí život společenského a duchaplného člověka, který se v soukromí náruživě věnoval radovánkám, našel výraz v jeho asi nejslavnějším díle Obraz Doriana Graye. Osobní zpověď Balada o žaláři v Readingu a dílo plné pokory De profundis vznikly ve vězení, kam Wilda poslal soud po skandálním procesu, v němž byl obžalován z homosexuálního vztahu. Mezi Wideovy nejslavnější hry patří Salome, napsaná pro Sarah Bernhardtovou, která ji po vyšetřování autorova případu před soudem odmítla hrát, dále pak Ideální manžel, Jak je důležité míti Filipa a Bezvýznamná paní. Dodnes jsou neodolatelné rafinovaně naivní Wildeovy pohádky, zejména jeho Šťastný princ.
Jeho otec William byl přední irský oční a ušní chirurg, jeho matka Jane byla úspěšnou spisovatelkou a irskou nacionalistkou, píšící pod jménem „Speranza“. Oscar Wilde studoval s výborným prospěchem klasickou filologii v Dublinu a na Oxfordu, kde začal psát verše a seznámil se s dekadentními názory, které na něho měly velký vliv. Žil svobodně bez ohledu na konvence a pokryteckou morálku vyšších vrstev viktoriánské Anglie, vědomě šokoval prudérní společnost.
Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, jejíž finanční zabezpečení mu umožnilo žít v relativním luxusu. Oscar Wilde byl citlivým a milujícím otcem dvou synů – Cyrila a Vyvyana. Od roku 1891 se datovalo Wildovo intimní přátelství s lordem Alfredem „Bosie“ Douglasem. Čtyři roky poté byl obžalován z homosexuality, která byla v Anglii od r. 1895 ilegální, a byl odsouzen na 2 roky těžkých nucených prací ve Wandsworthu a poté v Readingu.
Jeho žena Constance se od něj odvrátila a změnila sobě a synům příjmení na Hollandovi. Constance zemřela v roce 1898 v italském Janově, syn Cyril byl zabit během 1. světové války ve Francii. Vyvyan se stal spisovatelem a překladatelem a roku 1954 publikoval své paměti.
Oscar Wilde, který se nechal přejmenovat na Sebastiana Melmotha, se po návratu z vězení potuloval po Evropě, převážně pobýval ve Francii. Zemřel v bídě s podlomeným zdravím v hotelu d´Alsace v rue des Beaux-Arts. V okamžiku jeho smrti s ním byli jeho přátelé Robert Ross a Regie Sherard. Je pochován na hřbitově Père Lachaise v Paříži, původně však byly jeho ostatky uloženy na hřbitově v Bagneux. Výdaje na pohřeb zaplatil lord Alfred, který se ho také zúčastnil.
Vytvořil: Roza
Upravil: Mady, janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Wilde Oscar'
Dnes je 06.12.2022
Před 130 lety se narodil(a) Kolman Arnošt
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno