Pawlowská Halina - Životopis

Halina Pawlovská je jednou z nejúspěšnějších českých autorek současné doby. Kromě spisovatelské dráhy je známá i svými televizními pořady Banánové rybičky.

Narodila se 21. 3. 1955, rodným jménem je Kločureková. Její otec byl ukrajinské národnosti a pocházel z Podkarpatské Rusi. Halina vyrůstala v Praze, v roce 1974 absolvovala gymnázium a v roce 1976 začala studovat dramaturgii a scénáristiku na FAMU. Školu ukončila v roce 1981. Po studiu spolupracovala s Československou televizí na scénářích televizních filmů, incenací a zábavných pořadů. Pracovala také jako dramaturgyně, později jako novinářka (Metropolitan, Telegraf, Story, Šťastný Jim). Některé její knihy byly zfilmovány .

V současné době pracuje jako televizní moderátorka (V žitě, Zanzibar, Banánové rybičky), spisovatelka (např. Tři v háji, společně s Michalem Vieweghem a Ivou Hercíkovou) a šéfredaktorka časopisu Šťastný Jim.

Její spisovatelská témata se pohybují většinou v oblasti jejího vlastního svět dětství a mládí, často rozebírá milostné a manželské lapálie. Píše především krátké povídky a fejetony ze života či hořkosladké komedie.
Vytvořil: Roza
Upravil: nolley
Zdroj: www.svet-literatury.wz.cz

'Životopis autora Pawlowská Halina'
Dnes je 07.06.2023
Před 188 lety se narodil(a) Heyduk Adolf
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno