Borges Jorge Luis - Životopis

Argentinský spisovatel Jorge Luis Borges (1899 - 1986) se narodil v Buenos Aires, v patnácti letech však spolu se svými rodiči přesídlil do Evropy, což mu umožnilo vstřebat avantgardní ovzduší té doby a navázat kontakty s nejrůznějšími uměleckými skupinami. Na začátku 20. let se vrátil do Argentiny, věnoval se poezii i próze, publikoval literární kritiky a eseje. Koncem 30. let se u něj projevili příznaky slepnutí, roku 1955 oslepl zcela. Navzdory svému zdravotnímu handicapu se stal ředitelem Národní knihovny v Buenos Aires a byl jmenován profesorem literatury. Zemřel v Ženevě.
Borges je českému čtenáři znám především jako prozaik, v jehož díle se prolíná proud magického realismu s esejistickými postupy. Nepočítáme-li detektivní parodii Šest problémů pro dona Isidra Parodiho, napsanou pod pseudonymem, proslul u nás Borges povídkovým souborem Artefakty (1969), tematizujícím na ploše fantastického a kriminálního žánru tajemství, hrůzu a chaos, jež doprovázejí život člověka. V roce 1978 vyšla česky další povídková sbírka Brodiova zpráva; v rozšířené podobě pak byly autorovy prózy publikovány též pod názvy Zrcadlo a maska (1989) a Nesmrtelnost (1999). Kuriozní svazek textů o bájných zvířatech, který vznikl ve spolupráci s M. Guerrerovou, byl česky publikován pod názvem Fantastická zoologie (1988). Zatím posledním u nás vydaným Borgesovým dílem je cyklus přednášek Ars poetica (2005).
V letech třicátých se seznámil i s Adolfem Bioy Casaresem, s nímž spolupracoval pod pseudonymem Honorio Bustos Domecq (společně napsali kupříkladu parodicky laděný detektivní příběh Seis problemas para don Isidro Parodi - Šest problémů pro dona Isidra Parodiho, 1942) a k jehož nejslavnějšímu dílu La invención de Morel (Morelův vynález, 1940) sestavil i prolog. Rovněž překládal Virginii Woolfovou, Hermana Melvilla a Williama Faulknera.
Během svého života získal řadu významných literárních ocenění např. cenu Formentor a Cervantesovu cenu.
Vytvořil: Roza
Upravil: janajau
Zdroj: přebal knihy Obecné dějiny hanebnosti

'Životopis autora Borges Jorge Luis'
Dnes je 16.07.2024
Den 101. výročí úmrtí Couperus Louis
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno