Dušek Václav - Životopis

Prozaik, scenárista, dramatik, autor příběhů s dominujícím tématem života mladých lidí ze společenské periférie, kteří hledají své štěstí, životní jistoty a místo ve společnosti; jeho prózy charakterizuje látková objevnost, přesvědčivost i stylová osobitost.
 
Narodil se 2. 9. 1944 v Praze v dělnické rodině. V šesti letech ztratil otce. Po absolvování povinné školní docházky se vyučil malířem pokojů (1962). Poté prošel řadou nejrozmanitějších profesí - pracoval v dolech, na jatkách, byl převozníkem, lesním dělníkem, závozníkem, řidičem, uči­telem lidové školy umění, redaktorem teplických okresních novin aj. V letech 1974-79 dálkově vystudoval filmovou fakultu Akademie muzických umění v Praze. Od r. 1977 pracoval jako scenárista Filmového studia Barrandov, od počátku r. 1982 je dramaturgem Severočeského divadla Zdeňka Nejedlého v Ústi nad Labem. K literatuře se dostal přes ochotnické divadlo. Zprvu psal básně, pak povídky, reportáže a v letech 1972-73 pro studio československého roz­hlasu v Ústí nad Labem rozhlasové hry (Autonehoda, Pan na inzeráty). Jeho knižní prvotinu představuje tomán Panna nebo orel  (1974), jehož ústřední postavou je mladý muž Tadeáš Falk. Tento hrdina je rovněž protagonistou a vypravěčem dalších tří Duškových knih. Cyklus těchto čtyř prací, které jsou jakousi volnou tetralogii, velmi sugestivně zobrazuje život tzv. narušené mládeže v 50. a 60. letech. Vyznačuje se životní pravdivostí (má ostatně autobiografický základ), drsným realismem, upřímností a otevřeností. Vyniká přesvědčivou kresbou prostředí a atmosféry, hutnou charakteristikou postav, živými dialogy i vyvážeností sociálních a psychologických aspektu. Jeho příznačným rysem je také časté střídání místa děje, podobné filmovému střihu. Dušek v hojné míře užívá obecné češtiny s četnými prvky slangu a argotu.
V románě Panna nebo orel Duškův nekonvenční hrdina pracuje jako řidič na jatkách. Dalším románem Druhý dech (1975, r. 1979 zfilmováno pod názvem Křehké vztahy) Dušek těsně navazuje na svůj debut. Druhý dech má ko­mornější ladění než předchozí román, umělecky však stoji níže; je příliš popisný.
S tímto neduhem se Dušek dosti úspěšně vypořádal v posledních dvou částech svého falkovského cyklu (z chronologického hlediska jde naopak o první dvě části) - v Tulácích (1978) a Dnech pro kočku (1979), v nichž na rozdíl od předcházejících románů užil nespisovného jazyka se slangovými výrazy i k výstavbě řeči vypravěče. Tuláci jsou souborem osmi relativně samostatných próz, spojených místem a časem děje, postavami i konti­nuitou vyprávění. Odehrávají se v 50. letech na rozhraní pražského Karli­na, Holešovic a Libně.
Další Duškův román Lovec štěstí (1980) má jiného hlavního hrdinu, ale tematicky i formálně úzce souvisí s falkovskou tetralogii. Je to příběh pětatřicetiletého Jana Vlka, který se po druhém výkonu trestu  snaží změnit někdejší způsob života, najít osobní štěstí i společenské uplatnění.
Dušek dále přispěl třemi povídkami (Dům z trávy, Cesta a Černobílý snímek) do sborníku prací severočeských a východoslovenských prozaiků Dvojí hlas (1975). Je rovněž autorem muzikálu To byl divný špás, Alfonsi (1976), televizní hry Pán na inzerát (1978, spolupráce Jiří Švejda) a ně­kolika filmových scénářů (např. Koncert, 1980).
Vytvořil: Mady
Upravil: ota61
Zdroj: Čeští spisovatelé 20. století, Slovníková příručka

'Životopis autora Dušek Václav'
Dnes je 11.12.2024
Před 53 lety se narodil(a) Taylor Laini
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno