Petersová Ellis - Životopis

Edith Mary Pargeterová (28. září 1913 – 14. října 1995) byla anglická spisovatelka, zejména historických a detektivních románů, bohemistka a překladatelka z češtiny.
Svá díla vydávala pod různými pseudonymy, známou řadu historických detektivek s hlavním hrdinou bratrem Cadfaelem napsala pod jménem Ellis Petersová.
Svou literární dráhu započala válečnými romány, v 60. letech zaujala středověkou trilogií Nebeský strom, ale skutečné slávy se dočkala až jako autorka detektivních románů, zejména světoznámého cyklu příběhů s mnichem Cadfaelem, zasazeného do Anglie 12. století. Série vychází s velkým ohlasem u čtenářů a také na našich televizních obrazovkách proběhla nedávno její adaptace s Derekem Jacobim v titulní roli.
 
 O významné anglické spisovatelce detektivních a historických románů Edith Pargeterové alias Ellis Petersové vyšla v roce 2006 kniha Margaret Lewisové "Edith Pargeterová - Ellis Petersová ". Publikace je i uceleným přehledem románových děl. Knize dominuje ze všech stran a úhlů rozebraná románová postava otce Cadfaela.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Petersová Ellis'
Dnes je 15.07.2024
Před 78 lety se narodil(a) Jiránek Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno