Deaver Jeffery - Životopis

Jeffery Deaver se narodil 6. 5. 1950  v Glen Ellyn v americkém státě Illinois. Otec byl reklamní textař, matka byla hospodyňka, má taky sestru Julie Reece Deaver, která píše romány pro mládež. Do češtiny jeho dílo překládají Jiří Kobělka, Zuzana Pernicová, Milada Suderová a Michal Švejda.
Svoji první knihu Jeffery napsal když mu bylo jedenáct a od té doby psát nepřestal. Zkoušel uspět s country písničkami, básněmi, až se dostal k thrillerům - nicméně i v předešlých odvětvích sklidil řadu ocenění. Během studií žurnalistiky na Univerzitě v Missourri publikoval v několika časopisech a později dopisoval i do New York Times a Wall Street Journal.
Novinařina však, jak se ukázalo, nedokázala Jeffa uspokojit, dal se tedy na studia práv na Fordhamské právnické škole, odkud si po pár letech odnesl diplom čestného absolventa a pracoval pro známou právnickou společnost na Wall Street. Právě v té době se plně ponořil do psaní beletrie. V roce 1990 sekl i s prací právníka a od té doby se věnuje jen psaní knih - na plný úvazek.
Do dnešního dne je autorem devatenácti románů, čtyřikrát byl nominován na Edgarovu cenu, na Anthonyho cenu a třikrát obdržel Čtenářskou cenu Elleryho Queena za nejlepší krátkou povídku roku.
V roce 2001 se dočkal ocenění v podobě Thumping Good Read Award za knihu Prázdné křeslo. Deaverovy knihy byly doposud přeloženy do pětadvaceti jazyků a pravidelně se objevují v první desítce na žebříčcích bestsellerů například v New York Times, London Times a Los Angeles Times
Filmového ztvárnění se dočkal Sběratel kostí (hl. role Denzel Washington jako Lincoln Rhyme) a Dívčí hrob - zfilmováno pod názvem Smrtelné ticho (hl. role James Garleen a Marlen Matlin).
Vytvořil: Tomcek
Upravil: java, janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Deaver Jeffery'
Dnes je 15.07.2024
Den 21. výročí úmrtí Bolano Roberto
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno