Vian Boris - Životopis

Boris Vian [Vjan], pseudonym Vernon Sullivan  byl francouzský prozaik, novinář, jazzový hudební skladatel, dramatik, písničkář, herec, malíř, hudebník, kritik, překladatel, scenárista a člen kolegia patafyziky.
Vian trpěl vrozenou srdeční chorobou, která pravděpodobně ovlivnila jeho hektický způsob práce a způsob života.
Roku 1942 se seznámil Claudem Abadiem, a poté se Vian stal hudebníkem v jeho jazzovém orchestru. Druhá světová válka se B. Viana nijak nedotkla, neboť ji prožil mezi hudbou a mejdany. Pro nedostatek peněz byl Vian v roce 1945 nucen hledat práci, kterou nalezl ve Francouzském normalizačním úřadu. Od roku 1946 pracoval v Živnostenské komoře papírenského průmyslu. V této době napsal několik děl, která zůstala bez povšimnutí. Úspěch mělo však dílo Naplivu na vaše hroby, což mu umožnilo stát se finančně nezávislým. Zemřel při promítání filmové verze tohoto románu na srdeční selhání.
Boris Vian byl původním povoláním inženýr v oboru hutnictví. Toto povolání ho však neuspokojovalo, uplatnil se v jiných oborech. Byl džezovým trumpetistou, hudebním kritikem i skladatelem, autorem skečů a baletních scénářů, věnoval se také malířství.

Boris Vian měl svůj dandyovský životní styl, miloval recese a mystifikace. Stýkal se s filozofy a literáty.
Byl obdivovatelem Alfreda Jarryho (1873 - 1907), na jehož tvorbu navazoval.  
 Vianovo vypravěčské dílo se skládá ze šesti románů, ze čtyř sullivanovských mystifikací a ze čtyř knih povídek. Pouze jediná povídková kniha - Mravenci (1949) - je však skutečně autorským souborem, ostatní tři svazky - Podšité chvilky (1962), Vlkodlak (1970) a Flanďákova koupel (1981) - připravili editoři po Vianově smrti.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: Kaylee, janajau
Zdroj: wikipedie + spisovatelé .cz

'Životopis autora Vian Boris'
Dnes je 03.12.2022
Den 25. výročí úmrtí Brett Vladimír
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno