Reiner Martin - Životopis

český básník, prozaik, nakladatel a organizátor kulturního dění.
Narodil se a žije v Brně. Maturoval na gymnáziu, vojenské službě se vyhnul pobytem ve vězení. Po návratu vystřídal různá zaměstnání. Po listopadu 1989 se stává iniciativním aktérem české literární scény. Řídí prestižní nakladatelství (Petrov, 1992–2005; Druhé město, od roku 2006), organizuje kulturní a společenské akce, vydával časopis Neon (1999–2000). Současně se věnuje vlastní literární tvorbě. Jako autor se účastní mezinárodních básnických festivalů a soutěží (Grenoble, Rennes, Praha, Budapešť, Drážďany, San Francisco). Jeho básně jsou publikovány v angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině a chorvatštině.

Poetiku básníka Reinera dlouhodobě charakterizuje kontrast mezi parnasistní formou textů a jejich současným, hořce ironickým obsahem. V klíčových knihách z 90. let, sbírkách Decimy a Tání chůze, je nepřehlédnutelná i sémantická hravost a humor. Ve dvou sbírkách z „nultých“ let se uplatňuje civilnější básnický výraz a zaznívají tóny smutného smíření.

Reinerovy prózy mají lyrický, psychologizující ráz. Jejich hrdiny zastihujeme v obdobích, která se s odstupem času ukáží být zlomová.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: quetzal
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Reiner Martin'
Dnes je 22.09.2021
Před 116 lety se narodil(a) Neústupný Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno