Herbert Frank - Životopis

Frank Patrick Herbert  byl americký spisovatel, který se proslavil zejména svým románem Duna.
vystudoval University of Washington v Seattlu. Byl člověkem mnoha řemesel. Živil se jako reportér, redaktor, profesionální fotograf a kameraman, komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli.
Frank Patrick Herbert se narodil 8. října 1920 v Tocamě ve státě Washington. Odmala chtěl být spisovatelem. V devatenácti letech začal pracovat pro noviny. Během druhé světové války sloužil v U. S. Navy. V této době se poprvé oženil a také rozvedl. Po druhé světové válce začal studovat na University of Washington literaturu a tvůrčí psaní. Seznámil se zde se svou druhou ženou, o dva roky později se jim narodil syn Brian, který se také proslavil jako spisovatel. Herbert univerzitu neukončil a začal opět pracovat jako novinář pro přední americké noviny a časopisy. Na počátku padesátých let se začal zajímat o vědecko-fantastickou literaturu a také vydával v literárních časopisech první sci-fi povídky. Za pravý počátek jeho literární dráhy se považuje vydání povídky Hledáte něco? v roce 1952.

První román Drak v moři vydává o čtyři roky později. Koncem padesátých let se stal profesionálním spisovatelem a věnoval se především dobrodružné literatuře. V roce 1963 vyšel v časopisu Analog román Svět Duny, ve kterém poprvé představuje pouštní planetu. Pro velký úspěch o dva roky později napsal druhé a třetí pokračování pod názvem Prorok Duny. Téhož roku se také rozhodl obě části spojit a vydat v knižní podobě pod názvem Duna. Duna se brzy stala bestsellerem a vzápětí vynesla svému autorovi několik prestižních ocenění. Herbert se stal uznávaným spisovatelem a na přelomu šedesátých a sedmde-sátých let sám učil tvůrčí psaní na University of Washington. V sedmdesátých letech cestoval po světě a vystřídal řadu zaměstnání. Nejdříve působil jako sociolog a ekolog ve Vietnamu a Pákis-tánu, poté se živil jako profesionální fotograf, kameraman, nějakou dobu vedl kurzy přežití v divočině. V osmdesátých letech se opět začal intenzivně věnovat literární činnosti, kromě ro-mánů a povídek vydával řadu zajímavých ekologických a filosofických esejů. 11. února 1986 umírá ve věku 65 let na rakovinu.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + i referáty

'Životopis autora Herbert Frank'
Dnes je 22.09.2023
Před 99 lety se narodil(a) Pilcherová Rosamunde
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno