Larsson Stieg - Životopis

byl švédský novinář a spisovatel. Narodil se nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. Zpočátku působil jako levicový politický aktivista a fotograf a byl znám také jako jeden z největších švédských fanoušků literatury sci-fi. V letech 1977 až 1999 pracoval jako designér grafiky pro největší švédskou tiskovou kancelář TT. Larsson byl silně angažovaný v boji proti rasismu a pravicovému extremismu a také o švédském pravicovém extremistickém hnutí psal. V polovině devadesátých let pomáhal iniciovat projekt „Stop rasismu“. Jeho politické přesvědčení a novinářské zkušenosti ho v devadesátých letech vedly k založení nadace Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Brzy proslul jako odborník na švédské krajně pravicové a rasistické organizace, vystupoval často na veřejnosti a celá léta musel čelit více či méně vážným výhrůžkám ze strany svých politických nepřátel.
Stieg Larsson se velice zajímal o science fiction. Mimo jiné byl předsedou Skandinávské společnosti sci-fi a vydával dva časopisy. Na počátku 21. století začal jen tak pro zábavu psát detektivní romány. Počáteční idea série Milénium pochází už z devadesátých let, vznikla na základě šprýmu jednoho Larssonova kolegy z TT.
Když ve věku padesáti let zemřel, zanechal po sobě tři hotová, ale dosud nepublikovaná literární díla, tvořící trilogii Milénium. První z těchto knih, Muži, kteří nenávidí ženy (v angličtině The Girl With The Dragon Tattoo), vyšla ve Švédsku brzy po jeho smrti a zanedlouho se stala mezinárodním bestsellerem. Vydání zbývajících svazků trilogie Larssonův věhlas jen posílilo.
Stieg Larsson zemřel roku 2004 ve Stockholmu na těžký infarkt. Domněnky, podle nichž jeho smrt jakýmsi způsobem souvisela s výhrůžkami, jimž musel čelit coby vydavatel Expa, se nakonec nepotvrdily. Přestože se Stieg Larsson mezinárodního úspěchu svého literárního díla nedožil, je nepochybné, že se jedná o jeden z největších objevů posledního desetiletí. Trilogie Milénium dalece přesahuje rozměr klasického detektivního žánru: šíří a hloubkou svého záběru připomíná spíše nesmírně rozmanitou a plastickou fresku současné společnosti.
Trilogie Milénium Stiega Larssona obdržela řadu ocenění
Steig Larsson obdržel prestižní cenu The Glass Key, a to dokonce dvakrát za sebou. V roce 2006 tuto cenu získal za první díl Milénia, Muži, kteří nenávidí ženy, a v roce 2008 pak za díl třetí. The Glass Key se uděluje každoročně za nejlepší dílo dánské, finské, islandské, norské nebo švédské kriminální literatury, ať už se jedná o román či o soubor krátkých povídek. Určená porota každé ze zúčastněných zemí navrhne svého kandidáta a poté všechny poroty společně vyberou vítěze. Ten získá skleněný klíč ze skláren Nybro Glassworks z provincie Småland v jižním Švédsku.
První díl trilogie, Muži, kteří nenávidí ženy, byl v roce 2008 nominován na cenu Duncan Lawrie International Dagger. Ta se ve Velké Británii uděluje nejlepším dílům světové literatury krimi, thrillerům a hororům, které byly přeloženy z jiných jazyků a publikovány ve Velké Británii. Součástí ceny je finanční odměna pro autora a také pro překladatele knihy do angličtiny.
První díl trilogie získal také cenu britské televize ITV3 Crime Award, která se uděluje dílům kriminální literatury.
Film
Na motivy prvního dílu série Milénium, Muži, kteří nenávidí ženy (v originálu Män som hatar kvinnor), byl natočen stejnojmenný film, jehož premiéra se ve Švédsku uskutečnila 30. ledna. Režie se ujal dánský režisér Niels Arden Oplev. Roli Mikaela Blomkvista ztvárnil uznávaný švédský filmový a divadelní herec Michael Nykvist a role Lisbeth Salanderové byla svěřena mladé islandské herečce Noomi Rapace. Mimoto se ve filmu objevila řada významných švédských herců, jako například Lena Endre v roli Eriky Bergerové nebo Sven Bertil Taube jako Henrik Vanger.
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: oficiální stránka autora

'Životopis autora Larsson Stieg'
Dnes je 25.11.2020
Před 58 lety se narodil(a) Obluk Pavel
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno