Nienacki Zbigniew - Životopis

Zbigniew Nienacki, skutečné jméno Zbigniew Tomasz Nowicki (1. ledna 1929, Lodž – 23. září 1994, Morąg), byl polský spisovatel a novinář.
Byl synem úředníka a učitelky. Debutoval v 17 letech. Největší slávu mu přinesla série dobrodružných knih pod společným jménem „Pan Auťák“ (pol. Pan Samochodzik).
V roce 1940 byl spolu s rodinou vysídlen do obce Słupia Skierniewicka, kde pracoval fyzicky. Po válce se vrátil do Lodži, kde brzy zahájil výuku v místní Všeobecně vzdělávací škole č. 3.
V roce 1948 školu dodělal a odjel do Sklářské Poruby, kde krátce pracoval jako vychovatel. Ve stejném roce zahájil studium na Státní filmové vysoké škole (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) v Lodži. Rok nato získal stipendium a odjel studovat do Moskvy na Všeruském státním kinematografickém institutu, odkud však byl nucen se vrátit v roce 1950 s posudkem "antistalinista". Byl přerušen tisk jeho první knihy Chłopcy, Nienacki byl vyhozen z vysoké školy a jeho otec z práce.
Po jisté době byl přijat jako novinář v novinách Głos Robotniczy (Dělnícký hlas), kde pracoval do roku 1958. V tomto období začal používat pseudonym Zbigniew Nienacki. V 1952 se oženil s Helenou Dębskou, v 1953 se narodil syn Mariusz. V roce 1964 opustil ženu a syna, aby se mohl věnovat kariéře spisovatele. Průlomový v jeho životě byl rok 1967, kdy se přestěhoval do Jerzwałdu u Iławy.
Zbigniew Nienacki byl aktivním členem PZPR (od 1962), v 80. letech psal v lokálních tisku články kritizující hnutí Solidarita.
Vytvořil: ota61
Upravil: Mady, pan.Kchiu

'Životopis autora Nienacki Zbigniew'
Dnes je 23.10.2021
Den 82. výročí úmrtí Grey Zane
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno