Gardner Erle Stanley - Životopis

Děj většiny svých příběhů kladl Erle Stanley Gardner (1889–1970) do soudního prostředí – vždyť také sám začínal jako právník, který se zanedlouho vypracoval na úspěšného kalifornského advokáta. Zabýval se nejen svou praxí, ale též se angažoval společensky: usiloval o nápravu justičních omylů, prosazoval reformu amerického vězeňství…
Když roku 1933 vydal Případ sametových drápků, stal se rázem i neobyčejně populárním spisovatelem detektivní literatury. Nadšené přijetí, které se knize, v níž se poprvé představil Gardnerův hrdina, „ďábelský advokát“ Perry Mason, dostalo, autorovi umožnilo, aby se psaní začal věnovat jako svému hlavnímu povolání.
Od té doby vydal takřka sto padesát knih; přivedl na svět i další postavy (právníka Douga Selbyho, dvojici soukromých detektivů Donalda Lama a Bertu Coolovou), Perryho Masona však žádná z nich v oblibě nedostihla.
 
Erle Stanley Gardner byl americký spisovatel detektivních románů, píšící také pod pseudonymy A. A. Fair, Carleton Kendrake, Kyle Corning, Charles M. Green.
Původně pracoval jako právník a z této praxe čerpal i některé náměty pro svoje díla, od roku 1933 psal detektivky. Každoročně vydal zhruba čtyři díla, celkem napsal 140 detektivek.
Kromě svých detektivních románů se věnoval také projektu nazvanému Soud posledního odvolání (The Court of Last Resort), kde se spolu s přáteli snažil prošetřovat sporná rozhodnutí, ve kterých byli před soudem dost možná nevinní odsouzeni kvůli špatné obhajobě, nesprávnému jednání policie a státních zástupců a hlavně také zneužívání či špatné interpretaci forenzních důkazů.
Dílo
V dílech E. S. Gardnera se objevují dva hlavní hrdinové – Perry Mason a Doug Selby. V dílech psaných pod různými pseudonymy pak vydal řadu dalších detektivek s jinými hlavními postavami (např. Bertha Coolová a Donald Lam v dílech psaných pod pseudonymem A. A. Fair).

Perry Mason
Perry Mason je advokát, který v každé knize zastupuje (zpravidla nevinné) lidi, obvykle obviněné z vraždy. V každé detektivce s P. Masonem se vyskytuje i jeho sekretářka Della Streetová a soukromý detektiv Paul Drake. Mason byl Gardnerovou nejúspěšnější postavou, která se objevuje v největší části děl.
Podle knih s Perry Masonem bylo v 30. a 40. letech 20. století natočeno mnoho hollywoodských filmů, v letech 1957–66 pak mnohadílný televizní seriál televize CBS (ve kterém Masona hrál Raymond Burr). V závěrečné epizodě první série se objevil (v roli soudce) také sám Gardner. Na přelomu 80. a 90. let vznikla další série televizních filmů, ve které vystupovali herci z původního seriálu, včetně Raymonda Burra.

Namátkový výběr knih s Perry Masonem:

Ďábelský advokát (The Case Of The Velvet Claws, 1933), česky 1939, podruhé 1946 pod názvem Sametový spár
Perry Mason a paličatá slečna (The Case Of The Sulky Girl, 1934) česky 1994
Případ padělaného oka (The Case Of The Counterfeit Eye, 1935), česky 1996
Případ domovníkovy kočky (The Case Of The Caretaker's Cat, 1935), česky 1970
Případ křivopřísežného papouška (The Case Of The Perjured Parrot, 1939), česky 1970
Volavkám se neplatí (Shills Can't Count Chips, 1961), česky 1998

Donald Lam a Berta Coolová
Svérázná dvojice detektivů: Ona, rázná pětaosmdesátikilová dáma kolem šedesátky, jejímž hlavním hnacím motorem jsou peníze. On je šedesátikilový střízlík, kterému to ale pálí a všechny ženy na něj letí. Poutavost, spád a vtipnost příběhu nezapře Gardnerovo mistrovstí a má všechny vlastnosti napínavé detektivky.

Namátkový výběr knih s Donaldem a Bertou (celkem 29 knih):

Vrah má mít doktorát (The Bigger They Come, 1939)
12. Do ložnic je vidět (Bedrooms Have Windows, 1949)
Případ: omamná zásilka (All Grass Isn't Green, 1970)

Doug Selby
Doug Selby je okresní státní návladní, častým protivníkem mu je doktor A. B. Carr, který zastupuje vždy lidi, kteří zločin spáchali.

Některé knihy s D. A. Selbym:

Je to vražda, říká Selby (The D. A. Calls It Murder, 1937)
Státní zástupce zasahuje (The D. A. Calls A Turn, 1944)
Okresní prokurátor kácí les (The D. A. Breaks an Egg, 1949)
Vytvořil: Mady
Upravil: Mady, ota61
Zdroj: Wikipedie, otevřená encyklopedie

'Životopis autora Gardner Erle Stanley'
Dnes je 21.05.2022
Před 64 lety se narodil(a) Mocná Dagmar
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno