Bukowski Charles - Životopis

 byl americký básník a spisovatel, který se proslavil nekonvenčními autobiografickými prózami a vulgárním stylem. Vzhledem ke svému stylu bývá často přiřazován ke spisovatelům poněkud vágní skupiny beat generation, kam patří zejména Jack Kerouac nebo John Clellon Holmes. Osobně se však tomuto zařazení vždy velmi silně bránil.
Historky o tom, že byl nechtěným nemanželským dítětem, které o sobě sám šířil, nejsou pravdivé. Narodil se v německém Andernachu. Jeho otec tam po skončení 1. světové války sloužil v místní posádce americké armády, zamiloval se do osmnáctileté švadleny a vzal si ji. V roce 1924 se rodina přestěhovala do Los Angeles, ale synovi se tam nelíbilo. Nemluvil dobře anglicky a děti se mu smály. V pubertě byl navíc silně postižen akné (v šestnácti byl kvůli tomu dokonce na půl roku omluven ze školy). Spolužáků se stranil a seznámit se s nějakou dívkou pro něj bylo téměř nemožné. Ani doma se necítil dobře: otec byl přísný, on však jeho autoritu vůbec nepřijímal a v jednadvaceti odjel do New Orleansu a později do San Franciska. Střídal levné podnájmy a podřadná zaměstnání, z kterých ho kvůli pití a absencím většinou brzy vyhodili. Cítil se být vyděděným, časem si na tento pocit zvykl a svým způsobem si v něm začal libovat.
Nakonec se nechal zaměstnat u státní pošty. Toto místo jej inspirovalo k napsání mnoha povídek a také k jednomu z mála příběhů, který má souvislý děj – Poštovní úřad. Po vydání několika básní a povídek s psaním přestal. Znovu začal psát až po hospitalizaci kvůli krvácejícím vředům. V tomto období začal psát verše. Deset let strávil prací na poště a v tomto období se mu narodila jeho dcera Marina Louise Bukowski (s jeho tehdejší manželkou Frances Smithovou).
Teprve v roce 1969 dostal nabídku na trvalejší pracovní místo. John Martin z nakladatelství Black Sparou Press mu nabídl pevný plat $100. Bukowski se tak stal spisovatelem na plný úvazek.
Největší inspirací Bukowskému byl jeho otec. Charles z něj měl deprese. Miloval klasickou hudbu (Mahler, Brams), dostihy a alkohol. Celý život si liboval v pocitu, že je vyděděncem. Dalším zlomem v jeho životě byla Linda Lee Beighleová, která změnila Bukowskému život.
Zemřel na leukémii.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + literární.cz

'Životopis autora Bukowski Charles'
Dnes je 26.05.2024
Před 114 lety se narodil(a) Mikulášek Oldřich
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno