Horňanová Jodasová Marie Magdalena - Životopis

Magdalena Horňanová (* 6. dubna 1920 Žilina) je spisovatelka, autorka svědectví o holokaustu.

Marie Magdalena Horňanová-Jodasová se narodila v židovské rodině. V Praze vystudovala gymnázium. Hudební konzervatoř začala studovat v Praze. Za protektorátu pro ni nebylo v Praze bezpečno a tak se uchýlila na Slovensko. Konzervatoř dokončila v Bratislavě. V roce 1942 se vdala (její manžel byl též židovského původu); v prosinci 1942 se jí narodila dcera Olga. Situace na Slovensku se začala zhoršovat. Od své přítelkyně (spolužačky z gymnázia) si půjčila rodný list, a tak si mohla opatřit falešné doklady na jméno Hana Zbončáková. Na podzim roku 1944 utekla s manželem a dvouletou dcerkou z Bratislavy do Orechového u Trenčína. Tady se celá rodina ukrývala až do konce války v boudě po polním hlídači. Její rodiče a dalších dvacet pět členů její rodiny bylo zavražděno v Osvětimi. Vyvázla jen ona, její bratr a sestřenice.

Po válce učila Magdalena Horňanová dějiny hudby a hru na klavír v Praze na Vyšší hudebně-pedagogické škole. Po srpnu 1968 emigrovala dcera Olga a dva synové do zahraničí, kde žijí dodnes. V současné době (rok 2016) žije Magdalena Horňanová v domově pro seniory.

Ve svých třinácti letech napsala své první povídky a pohádky, ale systematicky se beletrií začala zabývat až po svých osmdesátých narozeninách (Tehdy dostala od své dcery darem počítač). Od té doby publikuje (jako nejstarší aktivní spisovatelka v České republice) pravidelně jednu knihu každé dva roky (do roku 2015 jich vydala celkem sedm). Ve své próze se vrací do minulosti své i svých příbuzných s cílem zprostředkovat čtenářům, co museli Židé za války i po ní prožít, aby se nezapomínalo na bezpráví a genocidu a aby se obdobné události už nikdy neopakovaly. Literární výpovědi Magdaleny Horňanové jsou cenným svědectvím druhé světové války. Většina jejích děl končí větou: Napsala jsem tuto knihu, aby se nikdy neopakovaly válečné roky.
Vytvořil: Mady
Upravil: pan.Kchiu

'Životopis autora Horňanová Jodasová Marie Magdalena'
Dnes je 27.11.2022
Před 128 lety se narodil(a) Kobylińska-Masiejewska Eugenia
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno