Okudžava Bulat - Životopis

Bulat Šalvovič Okudžava, rusky Булат Шалвович Окуджава, (9. května 1924, Moskva, Sovětský svaz – 12. června 1997, Paříž, Francie) byl básník, prozaik a šansoniér arménsko-abchazsko-gruzínského původu.
Básník a spisovatel, představitel intelektuálního odporu proti totalitě komunistické moci v bývalém SSSR. Přestože jeho umělecké působení bylo solí v očích představitelům sovětské moci a proto oficiálně B. Okudžavovi zakázali vystupovat a vydávat knihy, získalo jeho dílo doslova světovou popularitu. Jeho knihy a desky vycházely v USA, Francii a dalších zemích. K velikým obdivovatelům B. Okudžavy patřila např. i Joan Baez. Próza: Ahoj študente, Nebohý Avrosimov, Putování diletantů, Dostaveníčko s Bonapartem. Sborníky poezie: Veselý bubeník, Cestování na Tinatin, Arbate, můj Arbate aj. Napsal několik filmových scénářů, Písničkář a autor nezaměnitelně jednoduchých melodií, nejpopulárnější byl v 50. až 70. letech. Zemřel v roce 1997 v Paříži.
Jeho písně s vlastním kytarovým doprovodem se staly velice populární. Mezi interprety jeho písní patří  i Jarek Nohavica.
 
Vytvořil: Mady
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + www.free-art.cz

'Životopis autora Okudžava Bulat'
Dnes je 16.07.2024
Před 59 lety se narodil(a) Ohnisko Milan
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno