Jamesová P. D. - Životopis

Phyllis Dorothy James, OBE -(Řád britského impéria), zpravidla označovaná jako P.  D.  Jamesová, je anglická spisovatelka hlavně detektivních příběhů a členka britské Sněmovny lordů jako doživotní peer za Konzervativní stranu
Nejznámější díla P. D. Jamesové tvoří série knih, jejichž hlavním hrdinou je policejní detektiv Adam Dalgliesh. V dalších dvou románech je hlavní postavou Cordelia Grayová, majitelka detektivní kanceláře.
Phyllis Dorothy Jamesová se narodila v roce 1920 v anglickém Oxfordu jako nejstarší ze tří dětí. Její otec pracoval jako celník. Studovala na Cambridgské dívčí střední škole, ze které odešla v šestnácti letech, a nikdy nezískala další oficiální vzdělání.
Na začátku 2. světové války, v devatenácti letech, se vdala za doktora medicíny Connora Bantry Whitea, a narodily se jim dvě dcery. Poté, co se u jejího muže začala projevovat a rozvíjet schizofrenie, byl hospitalizován a zemřel v roce 1964.
Ačkoli byl Connor Bantry White jako lékař i vysokým válečným důstojníkem, nebylo mu přiznáno výslužné a rodina žila po jeho smrti velmi chudě. Phyllis chodila do večerní školy, pracovala jako úřednice v nemocnici, ale musela stále spoléhat na podporu ze strany rodiny svého manžela.
Do roku 1968 pracovala v britské státní službě a předtím, než se stala uznávanou autorkou detektivek, byla zaměstnána mimo jiné jako ředitelka kriminální policie britského ministerstva vnitra; zkušenosti nabyté v této práci uplatnila opakovaně i ve své spisovatelské činnosti.
V roce 1977 vydala knihu Death of an Expert Witness, která sklidila velký úspěch a jméno P. D. Jamesové coby spisovatelky přestalo být neznámé. Jamesová se rozhodla věnovat psaní více času, její spisovatelská dráha šla strmě vzhůru.
Má dům v Londýně, chatu v Southwoldu v Essexu. Dnes se již psaní nevěnuje, nedávno však byla jmenována členkou Britské společnosti autorů (British Society of Authors).
Vytvořil: Zdenka
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Jamesová P. D.'
Dnes je 08.06.2023
Před 72 lety se narodil(a) Fethová Monika
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno