Bezděková Zdeňka - Životopis

Narodila se v jihočeském městě České Budějovice 19. dubna 1907. To bylo ještě za Rakouska. Ve svém rodišti chodila do školy a tam se také vracela, i když na čas působila jako středoškolská profesorka v Praze a Sušici. Stala se docentkou české a slovenské literatury a literatury pro mládež. Napsala mnoho učebních textů k dějinám naší literatury. Od roku 1962 se plně věnovala literatuře. Psala do Jihočeských listů, spolupracovala s rozhlasem, překládala a psala knihy a knížky pro dospělé čtenáře i pro děti.
Často navštěvovala Jugoslávii, což ovlivnilo její zájem o slovinskou literaturu. Bezděková debutovala románem Bezbranný vítěz (1947). Tento román čerpá z období okupace a líčí život mladé ženy, jejíž partner byl zatčen gestapem.
Další román je opět věnován dospělým - Já, město Mokroves (1952), vychází ze situace po osvobození.
Další román pro dospělé vyšel pod názvem Bílá paní (1979), v r. 1970 vyšla novela Lásky nedočkavé a celek autorčiny tvorby pro dospělé završuje básnická sbírka Věčný Oněgin (1974).
Velkého úspěchu dosáhla Zdeňka Bezděková svým prvním dílem pro děti a mládež Říkali mi Leni. Kniha Říkali mi Leni (1948) byla mnohokrát reedována, přeložena do ruštiny, ukrajinštiny, angličtiny, slovenštiny, slovinštiny, dánštiny, švédštiny a patří k předním prózám zobrazujícím život dětí za druhé světové války.
Po svém úspěšném debutu pro děti a mládež přichází s další novelou Štěstí přijde zítra (1960), kde se snaží popsat život své hrdinky v osvobozené vlasti.
Následuje román Prázdniny v Tanapu (1973), který už je určen spíše větším dětem, Marta věří na zázrak (1974), příběh s dívčí hrdinkou také určen dětem již starším. Žádná z dalších knih však již nedosáhla takového úspěchu.
Bezděková se ve všech svých dílech projevuje jako citlivá a vnímavá pozorovatelka dětského světa. Její osobní vztah k životu dítěte se projevuje také v próze Děvčátko Zdena a moudrý pes (1977) i v povídce Zpěváček z voňavé meze (1979).
Zdeňka Bezděková neusiluje o nové umělecké přístupy, snaží se zejména o osobitý pohled na dítě, snaží se dostat pod povrch dění a zachytit psychiku dítěte.
V románové tvorbě pro dospělé čtenáře se autorka vyvíjela od úzce subjektivního a sentimentálně traktovaného tragického ženství v příběhu z druhé světové války (Bezbranný vítěz) přes objektivně pojatý politický obraz poválečného jihočeského maloměsta (Já, město Mokroves) ke konfrontaci několika pohledů na téma současných mladých manželství (Lásky nedočkavé). V historických románech Bílá paní, Bludný kámen a Orlík, hrad na skále, komponovaných jako volná trilogie, vytvořila barvitou fresku společenského, sociálního a náboženského života jižních Čech druhé poloviny 15. století.
Vytvořil: majka4
Upravil: ota61, janajau
Zdroj: Slovník českých spisovatelů od r.1945

'Životopis autora Bezděková Zdeňka'
Dnes je 25.09.2022
Den 54. výročí úmrtí Woolrich Cornell
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno