Achebe Chinua - Životopis

(* 16. listopadu 1930), narozen jako Albert Chinụalụmọgụ Achebe, je nigerijský romanopisec, básník, profesor a kritik. Známý je především svým prvním románem, Things Fall Apart (1958), který je nejčtenější knihou moderní africké literatury.
Jeho rodiče byli křesťané a Achebe s nimi vyrůstal v iboském městě Ogidi v jihovýchodní Nigérii. Ve škole dosahoval vynikajících výsledků a získal stipendium pro svá vysokoškolská studia. Začal se velmi zajímat o světová náboženství a tradiční africké kultury a jako student na univerzitě začal psát povídky. Po vystudování pracoval v nigerijském rozhlasu a brzy se přestěhoval do Lagosu. Koncem padesátých let 20. století si získal celosvětovou pozornost románem Things Fall Apart. Dále napsal romány No Longer at Ease (1960, Už nikdy klid, česky 1964), Arrow of God (1964), A Man of the People (1966, Muž z lidu, česky 1979) a Anthills of the Savannah (1987). Své romány píše anglicky a obhajuje používání angličtiny, jazyka kolonizátorů, v africké literatuře. V roce 1975 se předmětem sporu stala jeho přednáška An Image of Africa: Racism in Conrad's "Heart of Darkness" (Obraz Afriky: Rasismus v Conradově "Srdci temnoty"), v níž Conrada kritizuje jako rasistu.
Když se roku 1967 od Nigérie oddělila Biafra, stal se Achebe oddaným zastáncem nezávislosti Biafry a působil jako diplomat ve službách tohoto nového národa. Občanská válka pustošila obyvatelstvo, a jelikož si hladomor a násilnosti vybíraly krutou daň, žádal o pomoc Evropu a Ameriku. Když roku 1970 nigerijská vláda oblast Biafry opět převzala, byl Achebe i nadále politicky aktivní, ale brzy na politiku rezignoval, neboť byl frustrován korupcí a elitářstvím, jichž byl svědkem. V sedmdesátých letech žil několik roků ve Spojených státech a v roce 1990 se po dopravní nehodě, v jejímž důsledku se stal částečně invalidním, do USA vrátil.
Achebeho romány se zaměřují na tradice iboské společnosti, důsledky působení křesťanství a střet hodnot během koloniální éry a po ní.
Vytvořil: ota61
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Achebe Chinua'
Dnes je 30.11.2023
Den 41. výročí úmrtí Závada Vilém
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno