Vacek Eduard - Životopis

 je český, prozaik, básník a publicista.
Zakladatel Patafyzického colegia v Teplicích na počátku 80. let Mezi členy patafyzického kolegia patřila také básnířka Svatava Antošová, vedoucí hudební skupiny „Už jsme doma“, Miroslav Wanek, fotograf Petr Kuranda a malíř Václav Lukášek. V roce 1986 bylo Kolegium policejně rozpuštěno a šéfredaktor sborníku byl uvězněn na 12 měsíců za „zjevnou neúctu ke společnosti“, které se měl dopustit vydáváním sborníku PAKO a publikováním článků, které hrubě urážely „budovatelské úsilí pracujícího lidu“. V 80. letech podepsal dokument HOS a přispíval do samizdatových časopisů Vokno, Jazzstop. Po výkonu trestu napsal autentickou knihu z vězeňského prostředí „Občanský průkaz prosím“. (vyd. Moaré)
Po tzv. sametové revoluci byl zvolen jako poslanec do ČNR. Napsal řadu povídek, novel, pohádek, románů, črt, úvah a patafyzických studií. Je redaktorem a lektorem - zahlubovačem pražského patafyzického časopisu Clinamen a teplického patafyzického časopisu PAKO.
V roce 1997 byl oceněn Cenou Masarykovy akademie umění v Praze za uměleckou tvůrčí činnost, v témže roce získal Cenu K. H. Máchy za patafyzický román „Sviňoďasi. Žije v Teplicích a v Praze.
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Vacek Eduard'
Dnes je 22.09.2023
Před 84 lety se narodil(a) Navrátil Jiří
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno