Barnes Julian - Životopis

Patrick Julian Barnes,
patří k nejvýraznějším autorům generace britských šedesátníků a je mezi nimi i největším „chameleonem" forem. Rodák z Leicesteru po absolutoriu na oxfordské Magdalen College nastoupil roku 1968 do redakce Oxford Englich Dictionary. Od roku 1972 se uplatňoval jako kritik mj. v Times Literary Supplement, Observeru či Sunday Times. Jeho eseje o „konci jedné skvělé izolace", psané pro New Yorker, shrnul roku 1995 svazek Depeše z Londýna. Barnesova prvotina Krajina s metrem (1980) vyznamenaná Cenou Somerseta Maughama a zfilmovaná Philipem Savillem, naznačila jeho inspirace francouzskou kulturou. Potvrdil je román Flaubertův papoušek (1984), v němž autor prokázal, že věrolomnosti psaných dějin lze čelit vzdorem a citem pro detail. V Historii světa 10 ½ kapitolách (1989) dokonce za základě této perspektivy zobrazil „klíčové" momenty západní civilizace. V milostném puzzle Jak to vlastně bylo? (1991), rozvinutém v románu Lásta atd. (2000), předvedl nemožnost plně poznat lidské motivace. Podařeným kouskem se stala i Barnesova alegorie Anglie, Anglie (1998) o úpadku národního mýtu.
    Kritika anglického pokrytectví prostupuje rovněž povídkami a esejistikou tohoto frankofila, který se uvedl jako editor a překladatel méně známého díla Alphonse Daudeta V zemi zármutku (2002). V 80. letech publikoval Barnes pod pseudonymem Dan Kavanagh čtveřici detektivek „drsné školy". Grotesky Duffy (1980, Město čachrářů (1981), Kopni si do mrtvoly (1985) a Od desíti k pěti (1987) uvedly na scénu soukromého pátrače Duffyho, čelícího banálním kauzám thatcherovské éry.
    Autorův revoltující pohled na člověka v dějinách byl odměněn řadou poct. Romány Flaubertův papoušek, Anglie, Anglie a Arthur & George (2005) mj. figurovaly v úzkém výběru uchazečů o Bookerovu cenu. Flaubertův papoušek obdržel americkou Cenu E. M. Forstera, italskou Premio Crinzane Cavour a francouzskou cenu Médicis za zahraniční román. Spisovatel, jenž za popularizaci francouzské kultury obdržel řád Rytíře krásných umění a literatury, žije a tvoří v Londýně se svou chotí, literární agentkou Pat Kavanaghovou.  
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Barnes Julian'
Dnes je 15.07.2024
Před 149 lety se narodil(a) Opolský Jan
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno