Obsah: Země zázraků

Píše se rok 1914 a britský archeolog Somerville se v Mezopotámii (dnešním Iráku) snaží zjistit, jaké zázraky skrývá pahorek v poušti. Bohužel se mu čas krátí, a to nejen způsobem, o němž ví (německá společnost staví železnici z Bagdádu a její trasa má vést přes jeho naleziště), ale i několika způsoby, o nichž nic vědět nemůže (na obzoru se už stahují mračna první světové války a americký geolog pátrá v poušti po jiných, ještě starších pokladech: po ropě).
Román vynikajícího britského prozaika, držitele Bookerovy ceny, je napínavým historickým příběhem s živými postavami a nečekaným zvratem na konci. Ale zároveň je to sonda, jež odhaluje v daleké končině kořeny velmi blízké současnosti. Unsworth tu obratně míchá koktejl, jehož složení se dodnes příliš nezměnilo: ropa, idealismus a mocenské zájmy, modernita a kmenové myšlení, nemilosrdnost byznysu a kulturní hodnoty. K tomu přidává nezapomenutelného hlavního hrdinu, jenž jde paličatě za svým cílem, i když může víc než snadno ztratit vše, co pro něj v životě bylo důležité.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 19.04.2024