Obsah: Zpověď

Memoáry maďarského spisovatele 1. poloviny 20. století zobrazují podivuhodný zaniklý svět středoevropského měšťanstva. V brilantním memoárovém románu (o němž autor na závěr knihy prohlašuje, že jeho postavy jsou smyšlené) je pečlivě, bohatým, působivým a kultivovaným jazykem vykreslen svět, který zanikl s příchodem 2. světové války. Svět středoevropské měšťanské vrstvy, který zejména v Maďarsku, respektive Horních Uhrách, odkud autor pochází, měl daleko vyšší statut, než jak jej známe z českého prostředí. Kniha je zalidněna postavami, které v současném světě již nepotkáme, nejedná se však o nějaké rázovité figurky, ale o hluboké charakteristiky kultivovaných osobností zasazených do rámce světa, v němž ještě patří k dobrému tónu být slušný, v němž se ví, co je zdvořilost. Autor nás seznamuje i s postavami a souvislostmi soudobé umělecké scény, líčí ale i tehdejší atmosféru mnoha evropských měst, jimiž během svého mládí prošel. Klidný, kultivovaný, vytříbený projev prozrazuje vyzrálého vypravěče, jehož styl rozhodně nezastaral, nýbrž získal lety na působivosti.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 23.04.2024