Obsah: Báseň o Hašiši

Baudelairovo dílo s drogovými náměty začíná již básní Víno počestných, dnes spíše známou pod názvem Duše vína, kterou napsal jako devětadvacetiletý v roce 1850, v roce 1857 z angličtiny překládá Zpověď anglického poživače opia Thomase de Quinceyho z roku 1821, tedy roku Baudelairova narození. Na podzim roku 1858 pak v Revue contemporaine zveřejňuje první část Umělých rájů - studii Hašiš, u nás překladem Jan Hrata (vl. jm. Františka Bíbla) z roku 1904 známou jako Báseň o hašiši, jenž porovnává s opiem ve druhém eseji Poživač opia z ledna 1860 a který více méně jen přepracovává poznatky Thomase de Quinceyho.
Baudelaire sám byl častým poživačem hašiše, dopodrobna tedy rozepisuje jeho původ, druhy, přípravu, dávkování i účinky, ale přesto není jeho úvaha zamýšlena jako oslava této drogy, nýbrž se nese ve formě osvěty a varování před možnou závislostí, je-li požíváno nikoliv jako cíl, ale jako prostředek k dosažení cíle.
Vytvořil: janajau
Upravil: myska, janajau