Obsah: Balada o dívce a potulném muzikantovi

Téma pronásledování Židů za II. světové války bylo již nejednou ztvárněno. Více jak půlstoletý odstup však dává možnost nahlédnout tyto události znovu a jinak. Poetický a dramatický příběh Hanibalovy knihy je především o základních hodnotách lidského bytí, o lásce a nenávisti, statečnosti i zradě, o touze po krásném životě ve střetu s jeho nelítostnou a krutou tváří. Pátá próza známého filmového režiséra patří patrně k tomu nejlepšímu co kdy tento autor napsal.
Kočující umělec se ujme dívky, která se během 2. světové války jako Židovka skrývá před transportem. Jižní Čechy podzimu 1944, poklidný, válkou jakoby nezasažený zcela konkrétní kout českého venkova. To je rámec prostého příběhu, v němž se odehrává nenápadná, malá a jinými událostmi překrytá tragedie, která by se v míru nestala. Vyrovnané, klidné vyprávění si uchovává výraznou poetickou notu, s níž je čtenářům předkládán příběh o nenápadné statečnosti, zradě, touze po klidu a o střetu s tvrdou realitou. Čtivý text zejména při barvitém, živém popisu prostředí, krajiny prozrazuje ruku zkušeného filmového režiséra a scenaristy.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize