Obsah: On Wine and Hashish

Ve své básni popisuje vliv drogy na lidské tělo a účinky, které vyvolává. Je to kouzelný, zvláštní stav, kdy jsou všechny síly v rovnováze. Obrazotvornost je sice veliká, ale brzy se dostáváme zpět do reality (po vyprchání účinku). Dále básník hledá počátky lidské touhy po něčem nepoznaném, po umělém ráji, po vytržení z mysli. Droga je pro Baudelaira něco přirozeného, co dělá život bohatším než je. Zabývá se také výrobou, správným používáním hašiše a zvyšováním jeho účinku. Snaží se o mravní rozhřešení. Ať si lidé ze společnosti i neznalci, kteří touží poznat vyjímečné prožitky dobře zapamatují, že nenajdou v hašiši nic zázračného, naprosto nic kromě vazby k přirozenosti. Mozek a orgány, na které hašiš působí vydají jen své obyklé reakce, hašiš bude pro jeho obvyklé dojmy a myšlenky zvětšujícím zrcadlem, ale jen zrcadlem.
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize