Obsah: Vytí na měsíc / Wycie do ksiezyca

Básnická sbírka. Česko-polské vydání.
Antologie z veršů současné české básnířky a prozaičky starší generace vychází jak v původní české verzi, tak i v souběžně tištěném polském překladu.   Poezie Jany Štroblové, která se odráží od poetiky všedního dne, vyniká snahou o zprostředkování co nejsilnější komorní a subjektivní výpovědi. Ve svých básních směřuje autorka k vytvoření vlastního světa, jenž se občas lehce dotkne romantické nálady, avšak ve svých základech stojí většinou nad běžnou skutečností a opírá se o silné citové opojení nebo i mimořádné snové zážitky. Vrcholná poezie Jany Štroblové pak ještě více dělí svůj "soukromý vesmír" do oblasti protikladů: obyčejná realita se prudce střídá s mimosmyslovou zkušeností, dochází zde mnohem více k disharmonickým střetnutím a v neposlední řadě se zde objevuje i protipól života a smrti. Verše jsou psány silným expresivním výrazem, v němž je často použito i neobyčejných novotvarů.
Ilustrace: Václav Kabát
Vytvořil: janajau