Obsah: Podivuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska

Václav Čtvrtek stál při zrodu Hajaji a pro tohoto rozhlasového skřítka napsal stovky pohádek. Mnohé z nich zazněly nejprve právě v rozhlasovém vysílání a teprve následně byly vydány knižně.
Příkladem může být i Podivuhodné vyprávění bývalého piráta Kolíska. Vzniklo již v 60. letech, ale protože se původní nahrávka nezachovala, bylo znovu uvedeno do vysílání v roce 1981, a jak jinak než s Vlastimilem Brodským v roli vypravěče.

Těžko říct, jestli je Josef Kolísko pohádkovou postavou. Vypadá jako obyčejný muž z masa a kostí, ale příběhy které vypráví, rozhodně obyčejné nejsou. Jsou trochu strašidelné, trochu úsměvné a trochu popletené. A za všechno prý může knihkupec Rotrekl, pohádková knížka a hlavně třináct pirátů a čtrnáctý Žvandra Žvanivý. Tak to alespoň vyprávěl Josef Kolísko, pirát ve výslužbě.
ilustrace : Jiří Kalousek
Vytvořil: janajau