Obsah: Bylo nás pět

Za dětským vypravěčem Péťou Bajzou tušíme už od počátku samotného autora, což posiluje vyprávění v první osobě. Vděčným zdrojem humoru je klukovský jazyk. Usmíváme se lehce karikované atmosféře rodiny skromného, šetrného obchodníčka závislého na lidech. K rodině patří kromě otce a maminky i bratr Ladislav, malá Mančinka a mladé uřehtané "šídlo", služka Kristýna - pro Péťu Rampepurda. V promyšleném výběru ožívá několik městských figurek, třeba lakotný a nepřející strýček Vařena, dotěrný starý mrávokárce pan Fajst či řezník Štverák. Ale hlavní zájem patří jistě partě pěti kamárádů, kteří se sice věčně pošťuchují a škorpí, ale "vynaleznou" společně spoustu nezbedností a rošťáren. Bejval Antonín, Péťův nejmilejší přítel, pan Éda Kemplink, co velí vojnám s "nejzlejšími" Ješiňáky, falešnými Dražáky a kamenáři Habrováky. Pobožný Jirsák Čeněk, který se všemu "příšerně šklebí" a "dokáže hřešit proti všem svatým přikázáním", i statečný Zilvar z chudobince, který zachrání tonoucího Vénu. S nimi prožijeme řadu vděčných historek, např. s koupáním u Klobouka, s žebráním v kleče či s ochočováním vos pomocí ohně.
Autor - satirik českého maloměšťáctví - snažil se v letech prvních předzvěstí nacistických hrůz u nás (zahynul v Osvětimi r. 1942) vyvolat si obraz svého dětství na venkovském městečku, kde jako jeden z pětice nerozlučných kamarádů prožíval vše, co v poklidné idylce bylo událostí, ba sensací. Stylem, mistrně kombinujícím klukovský žargon s "ukázněnými" výrazy školních úloh a s "moudrými promluvami" dospělých, podává obraz života venkovských živnostníčků v průběhu jednoho roku, viděný očima pěti chlapců.
Vytvořil: Temnarka
Upravil: java, janajau