Obsah: Boj o ostrov

Celá série Ransomovek začíná okamžikem, kdy čtyři sourozenci -  John, Zuzana, Titty a Roger - pohlíží ze břehu na ostrov uprostřed jezera a sní o tom, že se k němu vydají na plachetničce Vlaštovce a budou tam samostatně tábořit. Čekají jen na telegram od tatínka – námořního komodora Walkera. Odpověď přijde: „Raděj se utopit, než být ňouma. Jestli nejsou ňoumové, neutopí se! “
To je také leitmotivem celého díla Arthura Ransoma.
Zuzana sice ještě nechápe: „Ale co myslí tím – jestli ňouma není ňouma? “, jenže ostatní již vědí, že velké prázdninové dobrodružství začíná a nastává čas badatelů z Vlaštovky. V dalším průběhu knížky Boj o ostrov se sourozenci Walkerovi  setkávají a utkávají v nesmiřitelném boji s piráty z Amazonky – Nancy a Peggy Blackettovými, postrachem všech přilehlých moří. A samozřejmě se v jedné chvíli jako ňoumové zachovají. Nakonec se ovšem všichni spojí proti strýčku Jimovi – bratru paní Blackettové, a také mu řádně zatopí. Zvláště Titty baží po jeho krvi, když v něm odhalí kapitána Flinta, který si užívá penze na svém obytném člunu plném pokladů včetně papouška a lodního děla. Ovšem kapitán Flint si svůj osud zpečetí sám, když neprávem nařkne Vlaštovky z toho, že mu na střeše kajuty odpálily raketu. Samozřejmě, že autorkami této pozornosti byly jeho milé neteře Nancy a Peggy, na které letos strýček Jim prostě nemá čas, neboť píše rozsáhlý cestopis. Zde se poprvé setkáváme s umíněností Titty. Navzdory pochybám svým i všech ostatních neustoupí od svého přesvědčení, objeví poklad a stává se hrdinkou celé knížky.
Vytvořil: ota61
Upravil: ota61