Obsah: Šántárám

Zločin a trest, láska a oddanost, zrada a odpuštění... to jsou jen některé z ingrediencí z převážně autobiografické knihy Šántárám, která při svém prvním vydání zapůsobila jako zjevení. Hrdina románu Linbábá přilétá do Indie, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu manželství a ztrátě opatrovnictví ke své dceři. Už to samo o sobě by stačilo na několik životů, ale pro Gregoryho Robertse je to teprve začátek.Do Bombaje přijíždí s trochou peněz, smyšleným jménem, falešnými doklady, nesdělitelnou minulostí a s nulovými plány do budoucna. Má obrovské štěstí, že hned na začátku potká Prabhákara, milého usměvavého pouličního průvodce. Druhý člověk, s nímž se seznámí, je uhrančivá Švýcarka Karla, která netrpí nedostatkem peněz ani vlivných přátel. Mají spolu komplikovaný vztah – mimo jiné proto, že Karla není schopna opětovat Linovu lásku. Po krátkém pobytu na venkově se Lin nastěhuje do obřího ilegálního slumu v Bombaji a začne tam provozovat „lékařskou praxi“. Zná sice jen základy první pomoci, ale díky svým kšeftům s mafií dokáže sehnat peníze na léky. Obyvatelé slumu v něm spatřují anděla z nebes a dají mu jméno Šántárám, Muž božího míru. O to větší šok je pro všechny Linovo zatčení, kdy se bez řádného procesu ocitá v pekle indického vězení. Po propuštění se Lin odstěhuje ze slumu a začne pracovat pro Kádira, šéfa bombajské mafie. Pere peníze, falšuje pasy a nakonec odjíždí jako Khaderova gorila do Afghánistánu, v té době okupovaného sovětskými vojsky, kde se podílí na obchodu se zbraněmi. Robertsova kniha má sice téměř osm set stran, ale přesto čtenář snadno uvěří každé větě. Autor je drsný chlap s něžným srdcem; člověk schopný toho, co se nazývá kriminálním chováním, ale v zásadě slušný, inteligentní muž. Gregory David Roberts je neobyčejně silným magnetem pro nepříjemnosti všeho druhu, je vojákem štěstěny i darebákem, který díky chytrosti dokáže přežít i ve zkorumpované společnosti. Zkrátka a dobře – jeho příběh je neodolatelný. Je to literární dílo, k němuž se budete vracet napřesrok, ale i za pět či deset let, a vždy se vám v něm podaří najít něco nového.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Šántárám