Obsah: Bitva o Midway

Publikace Petera C. Smithe Bitva o Midway je věnována jedné z nejvýznamnějších bitev, které se za druhé světové války v Tichomoří odehrály. Právem lze pochybovat o tom, zda se někdy podaří vypovědět zcela kompletní příběh tohoto střetnutí japonské a spojenecké vojenské síly. Moderní vedení válečných konfliktů je totiž velice komplikované, což platí zejména o námořních a vzdušných bitvách. Midway byla navíc velice matoucí bitvou, mimo jiné proto, že se bojovalo přes mezinárodní datovou hranici, a i přes záplavu informací, které o ní do dnešního dne byly publikovány, zde zůstává ještě spousta detailů, které nabízejí rozdílné interpretace. Filmové a televizní zpracování představu o jejím průběhu spíše ještě zamlžují nekritickým výběrem nesprávných záběrů, špatně začleněnými válečnými záběry a nesmyslným střihem, které z historických záznamů dělají doslova bezcenný odpad. V knize Bitva o Midway je popsáno poněkud obecnější pozadí bitvy tak, aby byla přístupná každému běžnému čtenáři v USA, Japonsku či v Evropě, pro nějž zůstává námořní válka v Pacifiku v letech 1941 až 1945 stále poněkud neznámou a neprostudovanou. Právě takoví čtenáři by měli vědět, že autorovými nejcennějšími zdroji původních materiálů se staly a zůstávají Národní archivy ve Washingtonu DC, Oddělení vojenské historie z Národního institutu pro obranná studia v japonském Tokiu a Kancelář veřejných záznamů v londýnském Kew.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Bitva o Midway