Obsah: Bombardování říše

Spojenecká bombardovací kampaň namířená proti válečné mašinérii nacistického Německa představuje ojedinělou událost v dějinách. Bylo to vůbec poprvé, kdy se vojenské síly mohly pokusit o destrukci takového rozsahu z nebeských výšin. A bylo to vůbec poprvé, kdy pokročilá technika dovolila použít tak ohromující množství bombardovacích letounů k dosažení tohoto cíle. Strategická bombardovací ofenzíva nepatřila k hojně fotografovaným událostem. Oficiální filmy a snímky letounů, personálu a náletů byly limitovány samotným faktem šílenství válečného života a neméně v případě RAF i faktem, že jeho nálety probíhaly převážně v noci. Používání osobních fotoaparátů a kamer bylo zakázáno, leč existovalo, a umožňuje následujícím generacím lepší vhled do toho, jak bombardovací perutě operovaly. Což je koneckonců i základním cílem této obrazové publikace - nastínit každodenní dramata tehdejších dní a roků. Roger A. Freeman prošel stovky oficiálních i soukromých kolekcí zachycujících britské a americké letectvo v akci. Více než 250 snímků ukazuje, jak byla vůbec poprvé válka vnesena přímo do srdce expandující třetí říše; vzdušnou ofenzívu, která pak zkrotila německé ambice; zredukovala odpor kladený spojeneckým pozemním silám a uspíšila podstatnou měrou konec konfliktu let 1939-1945 nazývaného druhou světovou válkou.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Bombardování říše