Obsah: Léto na krásném bílém koni

Soubor povídek, ve kterých úspěšný americký spisovatel arménského původu William Saroyan vzpomíná na dětství a dospívání. Řada vtipných, dojemných i nostalgicky laděných příběhů nese výrazné autobiografické prvky. Vyprávění je prodchnuté určitou laskavou naivitou. Povídky jako První den ve škole, Léto na krásném bílém koni, nebo Rozhovor s otcem přenesou dospělé čtenáře zpět do podivuhodného světa dětí. Léto na krásném bílem koni je útlá odpočinková knížka, která jistě stojí za přečtení.
Jsou zde vylíčeny problémy dětství dětskýma očima a problémy dospívání očima dospívajícího mladého muže. Věc, která se dospělému zdá banální, je zde pro šestiletého kluka neřešitelným problémem a naopak. Je to zajímavé srovnání životů různých lidí a generací.
ilustroval Jiří Vančura
Překlad: Josef Schwarz, Jaroslav Kořán, (Zdeněk Urbánek neuveden  - v 70. a 80. letech překládal pod vypůjčenými jmény, např. J. Emmerové, E. Kondrysové nebo J. Schwarze)
Vytvořil: myska
Upravil: ota61, janajau