Obsah: Věc Makropulos

Nové vydání Čapkovy divadelní hry Věc Makropulos
Jedno ze stěžejních dramat Karla Čapka bylo koncipováno jako komedie. První vydání vyšlo v Aventinu v témže roce jako byla Věc Makropulos uvedena na scénu vinohradského divadla s Leopoldou Dostalovou jako Emilií Marty - v roce 1922. Od té doby byla tato proslulá divadelní hra, zhudebněná Leošem Janáčkem, vydána už jen jedinkrát, v souboru her Karla Čapka. Vzhledem k jejímu významu se jedná o ediční čin. Nakladatelství Artur, které edicí D zaplňuje bílá místa na mapě našeho knižního trhu, si zasluhuje uznání.
Elina Makropulos se kdysi stala pokusným králíkem, neboť lidé odjakživa toužili po věčném mládí a lámali si hlavu, jakým způsobem oddálit okamžik, kdy budou postaveni tváří v tvář Smrti. Kdyby tak bylo možné se Smrtí vyjednávat a dohodnout se! Anebo ji přelstít docela a prostě žít, žít a žít! Mladičké Elině bylo dáno, aby na sobě prověřila recept dlouhověkosti. Všichni, kteří toužili dozvědět se pravdu a přitom nic neriskovali, dávno zemřeli. Přežila jenom ONA. Věčná žena a matka, jediná odvěká hvězda, která dosud nevyhasla. Žít sto dvacet let a vypadat na třicet je okouzlující. Jenže mít talent, obdiv mužů a nezměrnou krásu celých tři sta lidských let je k zbláznění vyčerpávající. Žít se nechce, všechno se opakuje, nic nového vymyslet nejde. Ale Elina přesto bojuje. Bojuje o svůj život. Ale proč? Tak proboha proč?
Vytvořil: Mady
Zdroj: anotace ke knize