Obsah: Zlatokopové

V březnu roku 1886 našel George Harrison stopu zlata v kopcovitém terénu jižní Afriky dnes zvaném Witwatersrand. Tenkrát se bohaté naleziště rozkládalo uprostřed zcela pusté náhorní roviny, dosahující výšky téměř dvou tisíc metrů nad mořem a vzdálené stovky kilometrů od nejbližší civilizace. A právě zde vypukla největší zlatá horečka na světě! Komisaři pověřeni vládou búrské republiky Transvaal dorazili na místo nálezu, situaci překontrolovali a vyhlásili území okolo zlatonosné žíly za veřejné doly. Na jejich počest se stanovená zlatokopecká osada hned v prosinci 1886 pojmenovala Johannesburg. Ten se o tři roky později stal největším městem na jihu Afriky. Denně přijíždělo okolo tisíce vozů tažených voly s materiálem potřebným k životu i k dolování, v roce 1892 dorazila z Kapska i železnice, což se neobešlo bez protestů soukromých dopravců. Vývoj však šel neúprosně dál, přibývaly důlní společnosti, narůstaly počty kutačů, země vydala tuny zlaté rudy, dolování způsobilo i mnoho úrazů a lidských tragédií. Hrdina Smithova strhujícího příběhu z prostředí dravých zlatokopů je ambiciózní a nesmlouvavý důlní expert Rod. Ví velice dobře, že získání postu generálního manažera je mimořádná šance, jaká se naskytne jednou za život. Pokud však funkci přijme, musí se stoprocentně a bez odmluvy podrobit chladně uvažujícímu důlnímu magnátovi...
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 19.04.2024
Den 15. výročí úmrtí Ballard J. G.