Obsah: Cestou krále

Zrození království III (1199 - 1213)

Po románech Příběh mladšího bratra a Kdo na kamenný trůn dospěla historická sága Ludmily Vaňkové ke vzniku Českého království. V barvitém ději se desítky historických postav, autorkou objevených a oživených v předchozích knihách, blíží k naplnění své cesty. Nejvýrazněji Přemysl I. , třetí český král. Jeho dva předchůdci na trůnu získali královskou korunu jen jako osobní vyznamenání, které jejich smrtí zaniklo. Přemysl po složitém kličkování mezi papežem a dvěma kandidátky císařství nakonec dosahuje vytouženého cíle: české země jsou s konečnou platností zapsány do počtu křesťanských království, která neodvolatelně přecházejí z otce na syna. Po vraždě Filipa Švábského na samém vrcholu jeho moci Přemysl jako první podpořil na římský trůn jeho synovce a dědice, mladého sicilského krále Fridricha, proti Filipovu soku Otovi. Odměnou mu byla známá Zlatá bula sicilská - listina zakládající na staletí práva Českého království. Román Cestou krále vypráví nejen o důmyslné diplomacii mezi světskou mocí a církví, ale i milostné příběhy v královských rodinách a rytířská dobrodružství, jejichž nositelem je Přemyslův zavržený syn z prvního manželství. Vratislav hledá rozhřešení mezi křižáky a za podpory benátské flotily je spolu s nimi účastníkem dobytí Konstantinopole a neslýchaného vyplenění nejbohatšího města Východu. Přivezl si odtud nejen tučný podíl z kořisti, ale také byzantskou princeznu Helenu, stejně jako on připravenou nepříznivými okolnostmi o vlastní rodinu. Své osamění oba dokázali překonat láskou až ve vzájemném spojení. Vzrušující doba křížových výprav, která naplňuje tři svazky ságy Zrození království, jim dvěma nakonec přinesla i štěstí.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: anotace ke knize