Obsah: Chrti - Nepřekonatelný Greyhound

Chrt patří k nejstarším známým psím plemenům. Choval se už v dávném Egyptě, jak dokládají zobrazení v hrobkách faraonů. Asyřanům, Řekům, Féničanům či dalším národům nesloužil pro pouhou zábavu při honech, ale představoval rovněž prostředek, jak si zajistit pravidelný přísun jídla na stůl, tedy jakýsi nástroj obživy. Po celá staletí jeho elegantní linie těla přitahovaly pozornost umělců. Podoba chrta zdobí řadu dekorativních řemeslných prací, objevuje se v řezbách ze slonoviny, ve vzorech na terakotových nádobách či vázách, ve starých perských rukopisech, na olejomalbách a dalších uměleckých dílech. Vlastní kapitolu pak představuje heraldika - právě zde se chrt jako symbol vznešenosti, nezdolnosti a obratnosti objevuje velmi často a do svého erbu si ho zvolili i evropští králové. Dnes vídáme chrta především na dostihové dráze, jejichž nekorunovaným králem je anglický greyhound. Existují země, kde jsou pouze pro toto plemeno stavěny speciální dráhy a pohled na psí dostihy představuje skutečně jedinečný zážitek. Greyhound je dobře stavěný pes souměrných tvarů s dlouhou hlavou a krkem. Jeho výrazným znakem je hluboký hrudník, klenutá žebra a silné končetiny, které umožňují pro něj tak charakteristicky lehký pohyb. Jemná hustá a krátká srst může být zbarvená různě od černé, pískové, žíhané až po čistě bílou. Greyhound je inteligentní a přátelský pes, který se vyznačuje ohromnou vytrvalostí, i velmi čistotné zvíře, které si uvědomuje svou důstojnost. Chrti bývají značně ctižádostiví a žárliví na své úspěchy. Už jako štěňata projevují instinkty lovce, ale záleží především na správné péči, aby ze zvířete vyrostl opravdu výlučný jedinec. Pouze šťastný a spokojený pes podá optimální výkon. Je třeba respektovat jeho jedinečnost a investovat do jeho výcviku hodně času i trpělivosti. Námaha se však bohatě vyplatí. Kniha zkušeného odborníka Marka Sullivana se věnuje historii tohoto plemene od nejstarší doby po současnost, uvádí jednotlivé standardy honičů a především se věnuje závodním chrtům a jejich chovu i výcviku. Poskytuje praktické informace o tom, jak má vypadat běžná vyvážená strava, trénink a základní péče, a všímá si i takových věcí, jako jsou vysloužilá zvířata či problémoví jedinci. Nechybí ani kapitola o řešení základních problémů. Poslední část knihy se podrobně věnuje snad všem běžným chorobám a zdravotním obtížím, které se mohou u chrtů vyskytnout, a uvádí příznaky i řešení. Tato ojedinělá publikace představuje jednu z nejpodrobnějších příruček na českém trhu vůbec. Díky ní máte nyní možnost se s tímto vznešeným plemenem důkladně seznámit.
Vytvořil: Jacob
Zdroj: Anotace z knihy Chrti - Nepřekonatelný Greyhound