Obsah: Židé v římském světě

Svým popisem trojčlenného vztahu mezi Židy, Římany a Řeky zpracovává Michael Grant jedno z nejvýznamnějších témat světových dějin. Židé jsou totiž jediným ze zmíněných národů, který si až do našich dnů zachoval nezměněnou náboženskou a kulturní identitu. Jsou pro nás tedy jedinečnou spojnicí se starověkým světem, mostem, jenž nás přivádí do důvěrného styku se životem římského impéria.
Tato kniha se zabývá obdobím, ve kterém se židovské náboženství zformovalo do své konečné podoby a v němž Židé uskutečnili dvě heroické, leč katastrofou končící revoluce proti římské nadvládě. Kromě toho se v oné době z judaismu zrodilo i křesťanství, jehož stoupenci se v průběhu jednoho století po Ježíšově smrti od židovství zcela osamostatnili. Michael Grant popisuje velkolepost obrovské mnohonárodnostní římské říše, do jejíž vlády spadaly tyto pohnuté a výjimečné dějinné události.
"Jen málokdy má čtenář chuť vykřiknout titulní větu na adresu autora po dočtení populárně naučné knihy. Monografie Židé v římském světě k takovým dílům patří. (... ) Také vzorný překlad činí z této knihy výjimečný čtenářský zážitek. "(LIDOVÉ NOVINY)
"Je to velmi čtivá kniha, věty jsou psané lehce, ale je za nimi cítit nepřeberné kvantum znalostí. Logické, objektivní, faktografické, občas i se suchým anglickým humorem. Spousta informací pro souvislosti mezi historií, judaismem a křesťanstvím. Autor se rozhodně nezdá být zatížen příslušností k nějaké církvi.
Jediný nedostatek: souvislý text, trochu ve 'starém' knižním stylu, žádné fotky, jen cca 12 mapek. " (Ivo Petr )
Vytvořil: Zdenka
Upravil: janajau
Zdroj: anotace ke knize + recenze
Dnes je 16.06.2024
Před 35 lety se narodil(a) Bula Oksana
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno