Obsah: Zajat Japonci

Autor knihy, Russell Braddon, syn vynikajícího právníka a pravnuk Sira Edwarda Braddona, premiéra Tasmánie, studoval na univerzitě v Sydney. V roce 1941 přerušil studia a dobrovolně narukoval do australské armády. Právě včas, aby stihl naloďování nešťastné 8. divize k přepravě do Malajska. Po tom, co prošel krátkým, povrchním výcvikem, byl spolu s ostatními vržen do bitvy s vycvičeným a takticky i strategicky dobře připraveným nepřítelem. Japonci, povětšině veteráni z Číny, ač celkově početně slabší, vedli do detailů promyšlenou a důkladně naplánovanou ofenzívu. Postupně zcela ovládli vzdušný prostor nad bojištěm, provedli řadu námořních výsadků do boků a týlu marně posilovaných britsko-australsko-indických vojsk. Nepřivyklí boji v džungli, nedostatečně vybavení, nepodporovaní letectvem, řízení veliteli neschopnými pochopit zákonitosti moderní války, utrpěli statečně se bijící vojáci celou sérii zdrcujících porážek, dovršených kapitulací pevnosti Singapur v únoru roku 1942. Russell Braddon byl Japonci zajat a v den svých 21. narozenin čekal vsedě v příkopě na smrtící dávku z kulometu. V rozhodujícím okamžiku se Japonci rozmysleli a ponechali ho naživu. Braddon strávil v zajetí přes tři roky, vězněn byl postupně v Kuala Lumpuru, nato ve vězení Changi v Singapuru a nakonec v Thajsku, kde pro Japonce budoval železniční trati, nazývanou „železnice smrti“. Japonští věznitelé ovládali a v praxi uplatňovali řadu metod směřujících k co nejhlubšímu ponížení a zlomení ducha zajatých vojáků. Russell Braddon svůj příběh podává bez příkras a s mírnou dávkou cynismu a posměchu, nevyhýbajícího se ani těm, kdo se v předválečných letech nacházeli na rozhodujících postech Britského impéria a odpovídali za jeho obranu. Po válce si Braddon vyžádal na univerzitě roční odklad a odcestoval do Anglie za svým bývalým spoluvězněm, Piddingtonem. Ten se mezitím stačil proslavit veřejnými vystoupeními, při nichž spolu se svou ženou předváděl čtení myšlenek na dálku, umění, jež si v zajateckém táboře v Changi nacvičoval právě na Braddonovi. Po nějakém čase, kdy s manželským párem cestoval po turné, začal se Russell věnovat psaní knih. Autobiografická The Naked Island je jednou z nich.
Vytvořil: Zdenka
Zdroj: Anotace z knihy Zajat Japonci