Obsah: Ve spánku sluncem jsi voněl

Kniha básníka Pavla Petra - Ve spánku sluncem jsi voněl - je v pořadí třetí autorovou elegií - rozsáhlou skladbou navazující na knihy - S tebou tmavé louky roztroušených ostrovů (Petrov) a Řeckořím (Větrné mlýny). S těmito knihami je ve spojitosti, jak stejnou grafickou úpravou, tak vnitřním uzpůsobením samotného textu. Uzavírá se tak básnická trilogie jakoby obrácená k antice, k hledání lásky, vymezování vlastního prostoru v rytmu slov, básníkova gesta. Pavel Petr si svým neobvyklým (v lecčem jistě i riskantním) stylem vytváří rozvolněný prostor, v němž posléze jako by mohlo zaznít cokoli, náznak stejně jako přesné spojení, reálný útržek, nesouvislá otázka, bonmot o Bohu či zas milostné zašeptání, dychtivé, vzdorné či jen jímavé pozorností, jíž se upíná ke svému objektu. Vše je v tomto prostoru nezadržitelně fragmentarizováno, současně však kdesi vespod i emocionálně stmelováno do nálehavě celistvého sdělení.
Vytvořil: Mady
Zdroj: Anotace z knihy Ve spánku sluncem jsi voněl