Obsah: Bílá nemoc


Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov „konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur".
Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál , chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje.
Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krug. Galén ho odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky. Krug žádá maršála, aby uzavřel mír. Ten však trvá na dalším zvýšení zbrojní výroby.
Ani maršál nedonutí Galéna ke změně jeho stanoviska a i ve chvíli, kdy zpozoruje na sobě bílou skvrnu, fanaticky vyzývá k dalšímu výbojnému tažení. Teprve na naléhání své dcery a mladého Kruga, jehož otec se zastřelil, je ocho­ten uzavřít mír a splnit tak Galénovu podmínku, aby mohl být léčen. Galén přicházející k maršálovi je však ubit fa­natickým davem, když odmítá provolávat slávu válce, a jeho lék je rozdupán.
Čapek v předmluvě předesílá, že tento tragický závěr není řešením, ale že „konečné řešení zůstává politickým a duchovním dějinám, na kterých nejsme angažováni je­nom jako diváci, nýbrž jako spolubojovníci, kteří musejí vědět, na které straně světového dramatického konfliktu leží celé právo a celý život malého národa".
Vytvořil: Tomcek
Upravil: ota61
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 21.06.2024
Před 76 lety se narodil(a) Sapkowski Andrzej
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno