Obsah: Bloudění - větší valdštejnská trilogie

Rozsáhlá románová trilogie Bloudění je působivou kronikou zachycující osudy českého státu v průběhu třicetileté války. Děj románu začíná popravou vůdců českého stavovského povstání v červnu r. 1621 na Staroměstském náměstí v Praze a je završen zavražděním vévody Albrechta z Valdštejna v únoru r. 1634 v Chebu. V bohatém ději jsou expresivně líčeny spletité konflikty katolické a protestantské Evropy, vystupuje v něm řada historických postav, jsou sledována diplomatická jednání i kruté boje armád. Dramatické události jsou působivě vyjádřeny v životních osudech jednotlivců obtížně hledajících své místo ve světě zmítaném náboženskými a mocenskými spory.
Z historických osobností jsou to např. rakouský císař Ferdinand II. Habsburský, švédský král Gustav Adolf a ctižádostivý politik a válečník, frýdlantský vévoda Albrecht z Valdštejna. Důležité místo v románu mají vzájemně se prolínající osudy tří běženců války - vojáků Kajetána a Jiřího a mladé dívky neznámého původu - panny Andělky, která se Jiřímu zaslíbí jako jeho nevěsta. Všichni zúčastnění „bloudí" uprostřed válečných hrůz, jsou zmítáni lidskou pýchou, vzdorem, touhou po moci, slávě a bohatství. Jedinou světlou výjimkou je andělsky čistá, milující a odpouštějící Andělka, snažící se lidskou pokorou usmiřovat ostatní, s nimiž se na své bludné pouti Evropou (Španělsko, Německo, Čechy) setkává.
Tragický závěr románu (zavraždění Albrechta z Valdštejna, smrt Jiřího v jeho službách) je zmírněn návratem Andělky, čekající Jiřího dítě, do Čech s nadějí v lepší budoucnost.
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Dnes je 20.04.2024
Den 71. výročí úmrtí Honzl Jindřich